Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Znany jest przede wszystkim jako skrzypek jednego z najbardziej intrygujących zespołów jazzowych na świecie "Atom String Quartet". Dziś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie światowa prapremiera jego dzieła. Mateusz Smoczyński stworzył Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę pod tytułem "Fallen Angel".
O napisanie trzyczęściowego utworu poprosił mnie światowej sławy pianista, Janusz Olejniczak. Pomyślałem, że stworzę koncert, w którym ukaże tego artystę w mniej znanej roli – powiedział Mateusz Smoczyński.

- W moim utworze pojawia się również improwizacja, bo ja jestem skrzypkiem improwizującym. Janusz Olejniczak z kolei bardzo lubi improwizacje, ale nie zawsze idzie w tę stronę, chociaż mam nadzieję, że się tutaj odważy. Robi to naprawdę świetnie, bo ma wspaniały gust i instynkt muzyczny, więc serdecznie Janusza Olejniczaka namawiam do improwizowania – uzupełnił Smoczyński.

Mateusza Smoczyńskiego poznałem kilkanaście lat temu przy okazji wspólnego projektu muzycznego "Głosy gór" m.in. z "Atom String Quartet", którym dyrygował Jerzy Maksymiuk – dodał Janusz Olejniczak.

- To jest świetny koncert do grania dla wszystkich, także bardzo dobrze, że nie napisał go tylko pod siebie, pod improwizacje, pod jazz, tylko w zasadzie stworzył taką nową muzykę bardzo odświeżającą. Ten koncert zawiera wiele elementów i głębokich, ale jednocześnie poruszających i mocno energetycznych – podsumował Janusz Olejniczak.

Solistom towarzyszyć będą szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Podczas koncertu zabrzmi również Symfonia d-moll francuskiego kompozytora Césara Francka w dwusetną rocznicę urodzin mistrza. Początek wieczoru o godzinie 19.

Wykonawcy koncertu

Janusz Olejniczak – fortepian
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Program

Mateusz Smoczyński – "Fallen Angel" Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę (premiera)
César Franck – Symfonia d-moll
Relacja Pawła Szewłogi [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej
19202122232425