Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre atrakcje sobotniego wydarzenia pod tytułem „Polonez&Willa”.
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza królował polonez. Honory domu pełnił Tomasz Raczek – publicysta, krytyk filmowy i teatrolog.
- Dzisiaj dowiedzieliśmy się jaka jest historia poloneza, choćby o tym, że królowie Polski, August II Mocny i August III Sas kochali muzykę. Bardzo podobał im się polonez i to oni wyeksportowali polskiego poloneza w świat – powiedział Tomasz Raczek.
Historię powstania naszego narodowego tańca i jego znaczenie w kulturze przybliżyła dr Romana Agnel – absolwentka paryskiej Sorbony, tancerka, choreografka, pedagożka, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.
Jej wykład był znakomitym wprowadzeniem do panelu dyskusyjnego na temat poloneza.
- Przygotowujemy się już do obchodów uroczystości wpisu poloneza na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzisiejszy wieczór w Willi Lentza pozwolił dostrzec poloneza jako pewną formę, która niesie w sobie bardzo wiele ważnych, istotnych elementów dla nas, dla Polaków – podsumowała dr Agnel.
Patronami Honorowymi wydarzenia byli Prezydent Miasta Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat medialny sprawowały redakcje TVP Kultura, Radio Szczecin i miesięcznik „MM Trendy”.
Więcej o wydarzeniu TUTAJ
Zobacz także
2020-11-23, godz. 17:01
87. Urodziny Krzysztofa Pendereckiego [ZDJĘCIA]
Światowej sławy Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” organizuje w poniedziałek 87. urodziny najwybitniejszego kompozytora naszych czasów, Krzysztofa Pendereckiego.
» więcej
2020-11-23, godz. 16:46
Willa Lentza nadal bez dyrektora
Szczecińska Willa Lentza wciąż nie ma dyrektora.
» więcej
2020-11-20, godz. 19:10
Światowa premiera płyty „Penderecki’s Sinfonietta(s)”
Na rynku muzycznym ukazała się w piątek płyta pt. „Penderecki’s Sinfonietta(s)”.
» więcej
2020-11-18, godz. 21:36
Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus
Zmarła Elżbieta Berczyńska-Kus, jedna z ważniejszych postaci szczecińskiego życia muzycznego, dyrygentka i opiekunka Szczecińskich Słowików.
» więcej
2020-11-16, godz. 20:20
Nagrody Mediów Publicznych przyznane
Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork - to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach - Słowo, Obraz i Muzyka przez Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję…
» więcej
2020-11-16, godz. 17:05
Morska wystawa przed Czerwonym Ratuszem
"100-lecie Polskiej Administracji Morskiej" - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku można oglądać przed wejściem do gmachu Czerwonego Ratusza w Szczecinie.
» więcej
2020-11-16, godz. 16:45
Mediateka na prawobrzeżu coraz bliżej
Nowoczesna biblioteka - czyli Mediateka, powstanie u zbiegu ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej w Szczecinie.
» więcej
2020-11-16, godz. 15:39
W poniedziałek poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych
Nagrodę przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców Słowa.
» więcej
2020-11-16, godz. 11:17
Miliony na kulturę. Będzie weryfikacja listy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu zweryfikuje listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury.
» więcej
2020-11-15, godz. 17:19
Wstrzymanie wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury i ponownej weryfikacji listy jego beneficjentów. Decyzja ma związek z wątpliwościami, które pojawiły się wokół…
» więcej