Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert zespołu Tomasza Tomaszewskiego i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, to tylko niektóre atrakcje sobotniego wydarzenia pod tytułem „Polonez&Willa”.
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza królował polonez. Honory domu pełnił Tomasz Raczek – publicysta, krytyk filmowy i teatrolog.
- Dzisiaj dowiedzieliśmy się jaka jest historia poloneza, choćby o tym, że królowie Polski, August II Mocny i August III Sas kochali muzykę. Bardzo podobał im się polonez i to oni wyeksportowali polskiego poloneza w świat – powiedział Tomasz Raczek.
Historię powstania naszego narodowego tańca i jego znaczenie w kulturze przybliżyła dr Romana Agnel – absolwentka paryskiej Sorbony, tancerka, choreografka, pedagożka, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”.
Jej wykład był znakomitym wprowadzeniem do panelu dyskusyjnego na temat poloneza.
- Przygotowujemy się już do obchodów uroczystości wpisu poloneza na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dzisiejszy wieczór w Willi Lentza pozwolił dostrzec poloneza jako pewną formę, która niesie w sobie bardzo wiele ważnych, istotnych elementów dla nas, dla Polaków – podsumowała dr Agnel.
Patronami Honorowymi wydarzenia byli Prezydent Miasta Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat medialny sprawowały redakcje TVP Kultura, Radio Szczecin i miesięcznik „MM Trendy”.
Więcej o wydarzeniu TUTAJ
Zobacz także
2020-04-07, godz. 21:06
Wystawa prac artystów-żołnierzy więzionych w sowieckich łagrach [WIDEO]
Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem "Niepamięci".
» więcej
2020-04-05, godz. 14:42
Taneczne treningi zespołu "Szczecinianie" odbywają się przez internet
Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" zostaje w domu, ale cały czas pracuje. Codziennie członkowie są zajęci, bo trenują.
» więcej
2020-04-05, godz. 09:27
Animacja o twórcy m.in. Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki w internecie [WIDEO]
Muzeum Historii Polski udostępniło w internecie animację poświęconą Marianowi Walentynowiczowi. Był rysownikiem. Spod jego ołówka wyszły postaci między innymi Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki.
» więcej
2020-04-03, godz. 13:16
Miłość do kamienic pewnej szczecinianki [ZDJĘCIA]
Właśnie ukazała się niemiecka wersja książki Moniki Szymanik "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki".
» więcej
2020-04-03, godz. 09:15
Program wsparcia dla artystów jest finansowany z funduszu na organizację Dni Morza
250 tysięcy złotych miasto przekaże na pakiet pomocowy dla artystów, którzy cierpią w związku z epidemią koronawirusa. Mówił o tym w "Rozmowie pod krawatem" Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.
» więcej
2020-04-02, godz. 11:50
Ellis Marsalis nie żyje
W wieku 85 lat zmarł amerykański pianista jazzowy Ellis Marsalis. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z koronawirusem.
» więcej
2020-04-01, godz. 07:30
"To szansa dla młodych twórców". Można zgłaszać się do konkursu
Od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2020 można wysyłać zgłoszenia na I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski imienia Mieczysława Karłowicza.
» więcej
2020-03-29, godz. 17:32
Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza do internetu
Muzeum jest zamknięte, ale jego zasoby można obejrzeć w internecie.
» więcej
2020-03-28, godz. 20:41
Wieloletni korespondent Polskiego Radia z Rzymu nie żyje
W Rzymie zmarł niespodziewanie Marek Lehnert, watykanista i publicysta, wieloletni korespondent Polskiego Radia. Miał 70 lat.
» więcej
2020-03-28, godz. 10:32
Szczecińscy artyści: tęsknimy za Wami
W piątek obchodzono Międzynarodowy Dzień Teatru. Nie było jednak, jak co roku kwiatów, koncertów, były za to słowa otuchy i wsparcia.
» więcej