Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Adam Makowicz – pianista, kompozytor (od lewej), Leszek Możdżer – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Adam Makowicz – pianista, kompozytor (od lewej), Leszek Możdżer – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zwieńczeniem uroczystości nadania przez Akademię Sztuki w Szczecinie tytułów doktora honoris causa był wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zagrał uhonorowany tym tytułem w dyscyplinie sztuk muzycznych światowej sławy pianista jazzowy, Adam Makowicz.
Artysta wystąpił z równie znanym i cenionym pianistą, Leszkiem Możdżerem. - Grałem z nim już w wielu salach koncertowych na świecie – powiedział Adam Makowicz.

- Możdżer ma po prostu pewne właściwości, których inni pianiści nie mają. Ma przede wszystkim bardzo dużą wyobraźnię i giętkość, flexible. On z łatwością dopasowuje się do każdej sytuacji muzycznej. Świetna współpraca jest wtedy, gdy potrafimy rozmawiać ze sobą, chociaż to są inne języki. My jednak rozumiemy. Ja rozumiem jego język, a on mój – uzupełnił Makowicz.

W pracy z Adamem Makowiczem cenię sobie bardzo nasze niezbadane do końca możliwości improwizacyjne – dodał Leszek Możdżer.

- Cały koncert grałem w półukłonie, z wielkim szacunkiem i miłością też do Adama Makowicza, dlatego że on mnie niejako zbudował. Jego droga była dla mnie zawsze inspiracją w tym sensie, że on marzył na pustkowiu jazzowym w Polsce, żeby być jazzowym, wybitnym pianistą i nim został. Naprawdę jestem wzruszony każdym jego gestem, każdym jego dźwiękiem. To jest dla mnie taka nostalgiczna podróż, więc na poziomie wibrującego powietrza, czyli muzyki, no to dyrygentem jest Adam Makowicz – podsumował Możdżer.

Szczeciński koncert Adama Makowicza i Leszka Możdżera zakończony dwoma bisami i owacjami na stojąco był nawiązaniem do ich występu w 2004 roku pod tytułem „Możdżer vs. Makowicz” w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.

Spotkanie z Leszkiem Możdżerem zarejestrowane 28 listopada 2022 roku TUTAJ
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-29, godz. 15:10 Inauguracja 17. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie Poświęcenie organów i nadanie im imienia Jana Pawła II nastąpiło 15 czerwca 2008 roku. Ta uroczystość zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Organowy w Szczecinie. Dziś, 29 czerwca 2024 rozpoczyna się 17. edycja wydarzenia. » więcej 2024-06-29, godz. 13:54 Ruszył Festiwal Audiomat. "Mikrofon czuje prawdę i wrażliwość" [ZDJĘCIA] Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. » więcej 2024-06-28, godz. 20:11 Mietall i jego dzieci przyszłości [WIDEO] Niecodzienny projekt muzyka rockowego. W piątek nasze radio odwiedził Mietall Waluś, pochodzący z Mysłowic muzyk związany z takimi zespołami jak Lenny Valentino, Negatyw czy Penny Lane. » więcej 2024-06-28, godz. 19:33 "Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec "Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS. » więcej 2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej
78910111213