Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
Rozsławił Szczecin na całym świecie. W przeddzień 20-rocznicy śmierci Jana Szyrockiego rzesze jego wychowanków zaśpiewają swojemu profesorowi w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba.
Szczecin pożegnał mistrza chóralistyki w 2003 roku. Przywołując fragment pieśni Horacego „Non Omnis Moriar” przekonani jesteśmy o Jego nieśmiertelności – powiedział Szymon Wyrzykowski, dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego CHAPS Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
- Spróbujemy na nowo przeżyć mszę pogrzebową, która odbyła się w katedrze w Wielki Piątek, 7 kwietnia w 2003 roku i wykonamy podczas dzisiejszej liturgii sprawowanej po łacinie – Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Spodziewam się około 150-chórzystów. Zagra z nami Orkiestra Opery na Zamku, a partie solowe zaśpiewają wywodzący się z chóru: sopranistka Magdalena Freino, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (alt) i tenor Krzysztof Machowski oraz Rafał Pawnuk (bas), którzy poszli dalej w ścieżkę śpiewu solowego – uzupełnił Wyrzykowski.
To będzie jeden z najbardziej wzruszających koncertów – dodał Erazm Dominiak śpiewający w Chórze Jana Szyrockiego od 1958 roku.
- Jestem zaszczycony, że mam szansę zaśpiewać Requiem Mozarta po raz któryś z rzędu, ale ten dzisiejszy wzgląd jest szczególny dlatego, że będziemy śpiewać dla naszego ukochanego Jasia – podsumował Erazm Dominiak.
Zabrzmi także Ave verum Corpus KV 618 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Początek mszy w katedrze o godzinie 19. Wstęp wolny.
Zobacz także
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej