Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Profesor Jan Szyrocki – dyrygent, założyciel Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej w 1952 roku. Fot. [Materiały prasowe Chóru]
Profesor Jan Szyrocki – dyrygent, założyciel Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej w 1952 roku. Fot. [Materiały prasowe Chóru]
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym świecie. Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego – wybitnego chórmistrza.
Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Szczecińskiej, uzyskując dyplom inżyniera w roku 1956. W latach 1956–1978 pracował na uczelni jako nauczyciel akademicki; równocześnie zdobywał wiedzę muzyczną, najpierw w Szkole Muzycznej w Rybniku, następnie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, w klasie fortepianu i w klasie śpiewu solowego.

W roku 1968 był stypendystą Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Hadze w Holandii. Studiował także w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Teorii, Dyrygentury i Kompozycji w klasie profesora Stefana Stuligrosza oraz w Wiedniu w Wyższej Szkole Muzyki i Sztuki Odtwórczej u m.in. prof. H. Swarowskiego, C. Östereichera i G. Theuringa. Studia w Poznaniu ukończył w 1975 roku, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Zaniechał działalności w dziedzinie techniki i całkowicie poświęcił się muzyce. Zajął się kreacjami artystycznymi oraz inicjatywami zmierzającymi do upowszechnienia muzyki w Szczecinie i... na całym świecie.

Jana Szyrockiego wspominają: śp. prof. Stefan Stuligrosz – Mistrz Jana, były rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, studenci Jana: profesorowie Ryszard Handke i Dariusz Dyczewski, m.in. byli rektorzy Akademii Sztuki w Szczecinie, Grzegorz Handke – wieloletni dyrektor m.in. Chóru Chłopięcego „Słowiki” oraz śpiewający w CHAPS: dr Anna Koprowicz – wieloletnia kierowniczka Redakcji Muzycznej, Publicystyki i sekretarz Polskiego Radia Szczecin, Władysław Juszkiewicz – wieloletni prezes oraz manager Chóru, założyciel w 1999 roku Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles i jego dyrektor, Erazm Dominiak, Kamila Szydłowska-Kempińska, Maciej Szakiel, Jan Kempiński oraz prof. Szymon Wyrzykowski – dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie.

W archiwum Polskiego Radia Szczecin zachowało się wiele wywiadów z prof. Janem Szyrockim. Fragment jednego z nich, nagrany przez Halinę Więcek-Przybyłę w 1999 roku, rozpoczyna wspomnienie o chórmistrzu.
Wspomnienie o Profesorze Janie Szyrockim

Zobacz także

2022-02-19, godz. 16:24 Charytatywny koncert dla Natalii [ZDJĘCIA] Natalia Nicowska z glejakiem - nowotworem mózgu - walczy od kilku lat. Jest bardzo dzielna, a sił dodaje jej rodzina i przyjaciele. Jej największym marzeniem jest dożyć 30. urodzin. » więcej 2022-02-19, godz. 14:07 Wirtuozowski koncert marimbistek w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisem zakończył się w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie koncert z cyklu 'Grandioso'. Wieczór zorganizowano z okazji 100-lecia instrumentu perkusyjnego sztabkowego - wibrafonu. » więcej 2022-02-19, godz. 13:02 Zmarł Witold Paszt, lider zespołu Vox W wieku 68 lat zmarł Witold Paszt, wokalista zespołu VOX - poinformowały w mediach społecznościowych córki zmarłego. » więcej 2022-02-18, godz. 18:40 Patron Filharmonii w Szczecinie doczekał się szóstej płyty Na rynku muzycznym ukazał się kolejny album Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Muzykę patrona Filharmonii wykonała Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Runego Bergmanna. » więcej 2022-02-18, godz. 16:34 Światowej sławy marimbistki w złotej sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Dwuipółmetrowe marimby w roli głównej - za tymi instrumentami perkusyjnymi staną w piątek w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie światowej sławy polskie marimbistki, Katarzyna Myćka i Magdalena Kordy… » więcej 2022-02-18, godz. 08:56 Nagroda dla goleniowskiego Teatru Brama to "olbrzymie zaskoczenie" To pierwszy raz, kiedy to wyróżnienie trafia do tak niewielkiego ośrodka. Prestiżową nagrodę im. Konstantego Puzyny otrzymał goleniowski Teatr Brama. » więcej 2022-02-14, godz. 07:49 Wyjątkowe Walentynki w Willi Lentza W poniedziałek w Willi Lentza w Szczecinie wyjątkowe Walentynki - spotkanie miłośników książek, ludzi zakochanych w czytaniu. » więcej 2022-02-12, godz. 20:27 Poezja Baczyńskiego w Starej Rzeźni [WIDEO, ZDJĘCIA] 'A ponad kulami latały brylanty', czyli twórczość Baczyńskiego w Starej Rzeźni. Spektakl, w reżyserii Przemysława Tejkowskiego, to opowieść o stracie bliskiej osoby oraz poszukiwaniu ukojenia we wspomnieniach. » więcej 2022-02-12, godz. 10:27 "A ponad ziemią z kulami latały brylanty" - zaproszenie do Starej Rzeźni Poeta, żołnierz, powstaniec i 'brylant, którym strzelamy we wroga' - Krzysztof Kamil Baczyński, a właściwie jego poezja będzie głównym bohaterem sobotniego spektaklu w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie. » więcej 2022-02-12, godz. 09:57 60 lat pracy twórczej. Zygmunt Krauze owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA] „Poemat Apollinaire’a”, „Terra Incognita” oraz „Copernicus - Our Planet” zabrzmiały w piątek, 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Dzieła napisał Zygmunt Krauze - jeden z najważniejszych polskich… » więcej
81828384858687