Powszechnie znana, ceniona i lubiana w artystycznym środowisku Polski. Urodzona w Szczecinie pianistka, pedagog i korepetytorka teatrów muzycznych w kraju obchodzi 50-lecie pracy scenicznej. W sobotę w Domu Kultury 13 Muz Benefis Mirosławy Białas.
Jest absolwentką klasy fortepianu prof. Haliny Nowackiej-Durnasiowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Szczecinie. Uczyła się również śpiewu solowego i gry na skrzypcach. Studia pianistyczne ukończyła w Szczecińskiej Filii Poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego pod kierunkiem prof. Franciszka Gajba. Przez wiele lat pracowała m.in. w Teatrze Muzycznym, a następnie w Operze i Operetce, Zespole Szkół Muzycznych, w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego, Filii Poznańskiej AM, Akademii Sztuki oraz teatrach Szczecina.
Cieszę się niezmiernie, że środowisko artystyczne postanowiło uczcić moje zasługi Benefisem. Jest na razie owiany tajemnicą. Jedyne co wiem, to to, że uroczystość poprowadzą znani ze szczecińskich scen – Mirosław Kosiński i Wiesław Łągiewka – powiedziała Mirosława Białas.
- 50 lat pracy scenicznej. No to jest naprawdę bardzo dużo. Złożyła się na nią m.in. praca w Operze i Operetce. W tej chwili już tam nie pracuję chyba, że jest awaria i mówią mi: Mirka, ratuj. Zresztą całe moje życie było na zasadzie Mirka, ratuj, bo przyjechał jakiś Amerykanin i chcielibyśmy, żeby miał koncert, no więc, czy zagrasz? Pytałam – ale kiedy? Słyszałam odpowiedź, że dzisiaj. Damy Tobie nuty, a wieczorem zagrasz koncert. Mnóstwo, mnóstwo koncertów się odbywało – podsumowała Mirosława Białas.
Początek Benefisu artystki w Sali Kominkowej Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie o godzinie 16. Wstęp wolny.
Zobacz także
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej
2020-02-09, godz. 16:47
Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara"
W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr.
» więcej