Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było prawykonanie kompozycji „Concerto in Dance” Mikołaja Majkusiaka. Młody, już wielce utytułowany twórca zbudował 5-częściowe dzieło inspirując się polskimi tańcami narodowymi: mazurem, polonezem, krakowiakiem, kujawiakiem i oberkiem.
Z radością przyjąłem zamówienie od Baltic Neopolis Orchestra na napisanie utworu – powiedział Mikołaj Majkusiak.
- Starałem się przetworzyć nasze tańce, wyciągnąć z nich ten najważniejszy element rytmiczny i troszeczkę go przepleść przez nasze czasy. Spróbowałem pobawić się rytmiką tych tańców, ale w odniesieniu do rytmiki dzisiejszej, więc pojawia się rytmika współczesna, jakby nałożona na rytmikę oryginalną, żeby gdzieś tam podskórnie miały ten taneczny charakter – uzupełnił kompozytor.
Partie solowe wirtuozowsko zagrali altowiolista Volodia Mykytka i genialna skrzypaczka Agata Szymczewska.
- Każda część oparta na innym tańcu, z takim swoim bardzo charakterystycznym rytmem. Rytmy nieproste, czasami łamane, czasami zwodnicze, czasami zapędzające w kozi róg, no ale tak jest w tańcu, więc cieszymy się, że Mikołaj Majkusiak porwał się na taki fajny, nowy, nieco szalony, ale przez to też bardzo unikatowy pomysł, no i dał nam szansę, żebyśmy mogli zaprezentować partie solowe w tym utworze – stwierdziła Agata Szymczewska.
Podczas koncertu owacyjnie przyjętego przez publiczność wystąpili także: Emanuel Salvador grający na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1713 roku z Orkiestrą Szczecin Classis pod dyrekcją Daniela Stabrawy, wiolonczelista Konstatnin Heidrich z Universität der Künste Berlin i z tej samej uczelni Tomasz Tomaszewski – pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, zespół Shoven Quartet oraz Baltic Neopolis Orchestra – pomysłodawca i organizator Festiwalu.
Zobacz także
2020-06-17, godz. 07:34
Na co dzień ratuje ludzi, a w wolnych chwilach pisze piosenki [WIDEO]
Piotr Kowacz, ratownik medyczny z filii w Białogardzie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, właśnie nagrał swój pierwszy klip do utworu "Być wspomnieniem", którego jest autorem.
» więcej
2020-06-16, godz. 16:48
Polskie plakaty międzywojenne w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA]
Plakat wydany z okazji X rocznicy odparcia najazdu Rosji Sowieckiej czy nawołujący do uzyskania przez Polskę kolonii - można je od wtorku oglądać na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich.
» więcej
2020-06-15, godz. 18:17
Stypendia artystyczne przyznane. "Serce bije mocniej, a ręce rwą się do pracy" [ZDJĘCIA]
Sześcioro młodych ludzi z regionu otrzymało artystyczne stypendia marszałka województwa.
» więcej
2020-06-15, godz. 16:19
Kultura wraca na Zamek
Po prawie trzymiesięcznej przerwie Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wznawia działalność kulturalną.
» więcej
2020-06-15, godz. 09:31
Zaśpiewaj o Szczecinie, jest dobry pretekst
To ostatni moment, żeby zaproponować swoją piosenkę o Szczecinie - w poniedziałek mija termin wysłania utworów poświęconych miastu w ramach konkursu z okazji 75-tej rocznicy przekazania go w ręce polskiej administracji.
» więcej
2020-06-13, godz. 17:59
Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" Opery na Zamku w Szczecinie
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w sobotę o godz. 22.00 na koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza". Wydarzenie na Cmentarzu Centralnym odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią koronaw…
» więcej
2020-06-13, godz. 15:17
50-lecia Festiwalu Fama w Świnoujściu nie będzie
Festiwal Fama w tym roku nie odbędzie się w Świnoujściu. Taką decyzję podjęli organizatorzy w związku z sytuacją epidemiczną w kraju.
» więcej
2020-06-10, godz. 17:49
Pleciuga ze wsparciem marszałka
400 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Zachodniopomorskiego otrzyma Teatr Lalek Pleciuga - miejsca jednostka kultury. Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wiceprezydentem Szczecina Krzysztofem Soską podpisali w środę odpowiednie d…
» więcej
2020-06-10, godz. 17:40
Szczecin i Pomorze Zachodnie, a polska racja stanu
Osadnictwo na Pomorzu Zachodnim było bardzo trudne, zniszczona infrastruktura, grabieże Armii Czerwonej to powodowało, że wielu osadników opuszczało te ziemie - mówił doktor Kacper Pencarski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.
» więcej
2020-06-09, godz. 20:34
Kwaski wędrują po Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA]
Rzeźby z Galerii Pod Sukniami szczecińskiego Nikifora, czyli Konrada Kwaska "wędrują" po alejach Jasnych Błoni.
» więcej