Utwory Karola Szymanowskiego, Antonina Dvořáka i Maxa Richtera zabrzmiały w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. W środę zakończył się 5. Festiwal Szczecin Classic.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia było prawykonanie kompozycji „Concerto in Dance” Mikołaja Majkusiaka. Młody, już wielce utytułowany twórca zbudował 5-częściowe dzieło inspirując się polskimi tańcami narodowymi: mazurem, polonezem, krakowiakiem, kujawiakiem i oberkiem.
Z radością przyjąłem zamówienie od Baltic Neopolis Orchestra na napisanie utworu – powiedział Mikołaj Majkusiak.
- Starałem się przetworzyć nasze tańce, wyciągnąć z nich ten najważniejszy element rytmiczny i troszeczkę go przepleść przez nasze czasy. Spróbowałem pobawić się rytmiką tych tańców, ale w odniesieniu do rytmiki dzisiejszej, więc pojawia się rytmika współczesna, jakby nałożona na rytmikę oryginalną, żeby gdzieś tam podskórnie miały ten taneczny charakter – uzupełnił kompozytor.
Partie solowe wirtuozowsko zagrali altowiolista Volodia Mykytka i genialna skrzypaczka Agata Szymczewska.
- Każda część oparta na innym tańcu, z takim swoim bardzo charakterystycznym rytmem. Rytmy nieproste, czasami łamane, czasami zwodnicze, czasami zapędzające w kozi róg, no ale tak jest w tańcu, więc cieszymy się, że Mikołaj Majkusiak porwał się na taki fajny, nowy, nieco szalony, ale przez to też bardzo unikatowy pomysł, no i dał nam szansę, żebyśmy mogli zaprezentować partie solowe w tym utworze – stwierdziła Agata Szymczewska.
Podczas koncertu owacyjnie przyjętego przez publiczność wystąpili także: Emanuel Salvador grający na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1713 roku z Orkiestrą Szczecin Classis pod dyrekcją Daniela Stabrawy, wiolonczelista Konstatnin Heidrich z Universität der Künste Berlin i z tej samej uczelni Tomasz Tomaszewski – pierwszy koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, zespół Shoven Quartet oraz Baltic Neopolis Orchestra – pomysłodawca i organizator Festiwalu.
Zobacz także
2020-02-22, godz. 08:57
"To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka
Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka.
» więcej
2020-02-21, godz. 17:22
Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA]
Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii.
» więcej
2020-02-21, godz. 07:25
"Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu
Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów.
» więcej
2020-02-19, godz. 08:02
Jubileusz Czarnego Kota Rudego
Premierą "Przechowalni pod dziurawym parasolem" rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-18, godz. 17:52
Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.
» więcej
2020-02-16, godz. 15:38
"Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego
Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji "Trochę Kultury", wspominał Wiktor Zborowski.
» więcej
2020-02-15, godz. 20:19
Dźwiękowe obiekty w Trafostacji Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncerty, dyskusje i spotkania - wszystko to na sobotnim wernisażu Zorki Wollny „Środowisko. Retrospektywa na przyszłość” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2020-02-15, godz. 12:00
Premiera w Operze na Zamku
Historia inspirowana słynnym dramatem Szekspira "Romeo i Julia" z muzyką Charles'a Gounoda miała swoja premierę w piątek na deskach Opery na Zamku.
» więcej
2020-02-11, godz. 18:26
"Romeo i Julia" na Walentynki w Operze na Zamku
Premiera "Romea i Julii" w Operze na Zamku już w najbliższy piątek. To znana historia dwojga kochanków wprost ze słynnego dramatu Szekspira.
» więcej
2020-02-09, godz. 16:47
Opóźniony samolot z Londynu, winna "Ciara"
W Goleniowie samolot miał wylądować o godz. 17. Wystartował o godz. 16.30 - opóźnienie spowodował silny wiatr.
» więcej