Na przestrzeni siedmiu dekad historii ponad 200 tysięcy prób, cztery tysiące chórzystów i dwa tysiące koncertów w pięćdziesięciu krajach. Zwieńczeniem obchodów 70-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego, był sobotni Koncert Galowy pt. „Voices of celebration” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki – ówczesny student Wydziału Budownictwa Lądowego Szkoły Inżynierskiej, z czasem przemianowanej na Politechnikę Szczecińską, założył zespół śpiewaczy, który z latami zyskał miano jednego z najlepszych chórów amatorskich w kraju i zagranicą. Profesor Szyrocki prowadził zespół przez 50 lat. Trzy lata po Jego śmierci, w sezonie 2006/2007 funkcję dyrektora artystycznego Chóru objął Jego uczeń – Szymon Wyrzykowski.
Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej w 2003 roku przyjął imię swojego założyciela, a po reorganizacji uczelni zmienił nazwę na Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
- Nie lada wyzwaniem było ułożenie program na ten uroczysty koncert – powiedział Szymon Wyrzykowski.
- Zależało mi na zbudowaniu dużego kontrastu między częścią pierwszą, gdzie chór musiał pokazać się przed swoimi największymi krytykami, czyli byłymi chórzystami, którzy punktowali każde ewentualne potknięcia. A z kolei druga część miała być jazzowym oddechem dla wszystkich, czyli już takimi ostatnimi chwilami wspólnego świętowania – uzupełnił muzyk.
Cieszę się, że nadal jesteśmy wielką śpiewaczą rodziną – dodał dyrygent.
- Kiedy przychodziłem do Chóru czułem ogromne brzemię spuścizny, którą przejmuję po profesorze Szyrockim. Teraz już nauczyłem się ją dźwigać, aby odważnie spojrzeć w przód i planować przynajmniej następne 30 lat, aby dożyć razem z CHAPS setnego jubileuszu – podsumował Szymon Wyrzykowski.
Podczas sobotniego, ponad dwugodzinnego koncertu zabrzmiały utwory a cappella i Msza jazzowa „Mass in blue” brytyjskiego kompozytora Willa Todda.
Wykonawcy koncertu
• Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
• Szczecin Brass Quintet
• Jola Szczepaniak – sopran
• Katarzyna Ganczarska – fortepian
• Maciej Szakiel – gitara basowa
• Krzysztof Kołłątaj – perkusja
• Szymon Wyrzykowski – dyrygent
Zobacz także
2019-10-17, godz. 09:44
W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem
SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK" im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich…
» więcej
2019-10-16, godz. 21:10
Polak zdobywcą muzycznego Oscara
Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego "muzycznym Oscarem". Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii "młody artysta". Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie.
» więcej
2019-10-15, godz. 14:35
Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA]
"Kobiety w walce o niepodległość Polski" - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.
» więcej
2019-10-15, godz. 13:09
Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich
Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie.
» więcej
2019-10-15, godz. 12:35
Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu
Margaret Atwood mówi o "zaskoczeniu" i "skrępowaniu", Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały…
» więcej
2019-10-12, godz. 13:08
Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie
Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin.
» więcej
2019-10-12, godz. 11:54
Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk
Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i…
» więcej
2019-10-12, godz. 08:33
Galeria Kapitańska w Szczecinie ma 10 lat [ZDJĘCIA]
Miejsce wystawiennicze powstało w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ulicy Kapitańskiej w Szczecinie.
» więcej
2019-10-12, godz. 07:14
"Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej"
Biblioteka Narodowa zaprasza na prezentację "Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej", która odbędzie się w sobotę w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich 3/5 w godzinach 11-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
» więcej
2019-10-11, godz. 16:20
Szwedzkie komentarze wokół literackich Nobli
Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Petera Handke są w Szwecji szeroko komentowane i budzą wśród części publicystów również kontrowersje. Pod adresem Szwedzkiej Akademii kierowane są bowiem zarzuty, że jej wybory miały…
» więcej