Na przestrzeni siedmiu dekad historii ponad 200 tysięcy prób, cztery tysiące chórzystów i dwa tysiące koncertów w pięćdziesięciu krajach. Zwieńczeniem obchodów 70-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego, był sobotni Koncert Galowy pt. „Voices of celebration” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki – ówczesny student Wydziału Budownictwa Lądowego Szkoły Inżynierskiej, z czasem przemianowanej na Politechnikę Szczecińską, założył zespół śpiewaczy, który z latami zyskał miano jednego z najlepszych chórów amatorskich w kraju i zagranicą. Profesor Szyrocki prowadził zespół przez 50 lat. Trzy lata po Jego śmierci, w sezonie 2006/2007 funkcję dyrektora artystycznego Chóru objął Jego uczeń – Szymon Wyrzykowski.
Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej w 2003 roku przyjął imię swojego założyciela, a po reorganizacji uczelni zmienił nazwę na Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
- Nie lada wyzwaniem było ułożenie program na ten uroczysty koncert – powiedział Szymon Wyrzykowski.
- Zależało mi na zbudowaniu dużego kontrastu między częścią pierwszą, gdzie chór musiał pokazać się przed swoimi największymi krytykami, czyli byłymi chórzystami, którzy punktowali każde ewentualne potknięcia. A z kolei druga część miała być jazzowym oddechem dla wszystkich, czyli już takimi ostatnimi chwilami wspólnego świętowania – uzupełnił muzyk.
Cieszę się, że nadal jesteśmy wielką śpiewaczą rodziną – dodał dyrygent.
- Kiedy przychodziłem do Chóru czułem ogromne brzemię spuścizny, którą przejmuję po profesorze Szyrockim. Teraz już nauczyłem się ją dźwigać, aby odważnie spojrzeć w przód i planować przynajmniej następne 30 lat, aby dożyć razem z CHAPS setnego jubileuszu – podsumował Szymon Wyrzykowski.
Podczas sobotniego, ponad dwugodzinnego koncertu zabrzmiały utwory a cappella i Msza jazzowa „Mass in blue” brytyjskiego kompozytora Willa Todda.
Wykonawcy koncertu
• Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
• Szczecin Brass Quintet
• Jola Szczepaniak – sopran
• Katarzyna Ganczarska – fortepian
• Maciej Szakiel – gitara basowa
• Krzysztof Kołłątaj – perkusja
• Szymon Wyrzykowski – dyrygent
Zobacz także
2022-12-02, godz. 08:28
Finałowa Gala II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza [ZDJĘCIA]
Pierwsza edycja konkursu, jeszcze bez patrona, odbyła się w 2018 roku w Filharmonii w Szczecinie z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
» więcej
2022-11-30, godz. 23:58
Zespół Obrasqi wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-11-29, godz. 20:47
Leszek Możdżer i Adam Makowicz owacyjnie przyjęci w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
Zwieńczeniem uroczystości nadania przez Akademię Sztuki w Szczecinie tytułów doktora honoris causa był wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zagrał uhonorowany tym tytułem…
» więcej
2022-11-29, godz. 19:40
Obrasqi malowane dźwiękiem [WIDEO, ZDJĘCIA]
To kolejny minikoncert w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2022-11-29, godz. 12:37
Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA]
Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu.
» więcej
2022-11-28, godz. 20:00
Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły.
» więcej
2022-11-28, godz. 16:12
Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym.
» więcej
2022-11-28, godz. 07:44
Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski…
» więcej
2022-11-27, godz. 13:17
Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza
Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz.
» więcej
2022-11-27, godz. 09:55
"Jantar" dla Piotra Oleksego
Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar".
» więcej