Na przestrzeni siedmiu dekad historii ponad 200 tysięcy prób, cztery tysiące chórzystów i dwa tysiące koncertów w pięćdziesięciu krajach. Zwieńczeniem obchodów 70-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego, był sobotni Koncert Galowy pt. „Voices of celebration” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
W listopadzie 1952 roku Jan Szyrocki – ówczesny student Wydziału Budownictwa Lądowego Szkoły Inżynierskiej, z czasem przemianowanej na Politechnikę Szczecińską, założył zespół śpiewaczy, który z latami zyskał miano jednego z najlepszych chórów amatorskich w kraju i zagranicą. Profesor Szyrocki prowadził zespół przez 50 lat. Trzy lata po Jego śmierci, w sezonie 2006/2007 funkcję dyrektora artystycznego Chóru objął Jego uczeń – Szymon Wyrzykowski.
Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej w 2003 roku przyjął imię swojego założyciela, a po reorganizacji uczelni zmienił nazwę na Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
- Nie lada wyzwaniem było ułożenie program na ten uroczysty koncert – powiedział Szymon Wyrzykowski.
- Zależało mi na zbudowaniu dużego kontrastu między częścią pierwszą, gdzie chór musiał pokazać się przed swoimi największymi krytykami, czyli byłymi chórzystami, którzy punktowali każde ewentualne potknięcia. A z kolei druga część miała być jazzowym oddechem dla wszystkich, czyli już takimi ostatnimi chwilami wspólnego świętowania – uzupełnił muzyk.
Cieszę się, że nadal jesteśmy wielką śpiewaczą rodziną – dodał dyrygent.
- Kiedy przychodziłem do Chóru czułem ogromne brzemię spuścizny, którą przejmuję po profesorze Szyrockim. Teraz już nauczyłem się ją dźwigać, aby odważnie spojrzeć w przód i planować przynajmniej następne 30 lat, aby dożyć razem z CHAPS setnego jubileuszu – podsumował Szymon Wyrzykowski.
Podczas sobotniego, ponad dwugodzinnego koncertu zabrzmiały utwory a cappella i Msza jazzowa „Mass in blue” brytyjskiego kompozytora Willa Todda.
Wykonawcy koncertu
• Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
• Szczecin Brass Quintet
• Jola Szczepaniak – sopran
• Katarzyna Ganczarska – fortepian
• Maciej Szakiel – gitara basowa
• Krzysztof Kołłątaj – perkusja
• Szymon Wyrzykowski – dyrygent
Zobacz także
2023-02-04, godz. 12:38
Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie
Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata.
» więcej
2023-02-03, godz. 16:12
Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA]
Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy.
» więcej
2023-02-03, godz. 09:22
Baltic Neopolis Orchestra stara się o własną siedzibę
To może być nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Baltic Neopolis Orchestra ma szansę na własną siedzibę.
» więcej
2023-02-01, godz. 11:07
Zmarł polski aktor Leonard Pietraszak
Nie żyje Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat.
» więcej
2023-01-27, godz. 19:07
Filmowcy wracają na wyspę Uznam
Powstają nowe odcinki popularnego serialu niemieckiego "Der Usedom-Krimi".
» więcej
2023-01-27, godz. 12:34
Andrzej Wierciński w Komisji eksperckiej. Willa Lentza kupiła fortepian Steinway&Sons [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wspaniały instrument często określany jako idealny. Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. Willa Lentza w Szczecinie stała się właścicielem nowego fortepianu…
» więcej
2023-01-25, godz. 23:51
Maja Laura zagrała na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Jej występ odbył się w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2023-01-25, godz. 20:15
Film o Panu Samochodziku. Jak to było z "Księgą Strachów"? [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wyruszyli śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim - dziś swoją premierę miał film dokumentalny popularnej powieści przygodowej dla młodzieży "Księga Strachów" Zbigniewa Nienackiego.
» więcej
2023-01-25, godz. 14:25
Wystawa dwóch światów z czasów PRL [WIDEO, ZDJĘCIA]
"PRL - bieguny pamięci" to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum.
» więcej
2023-01-24, godz. 19:00
Jedna osoba, dwa imiona, trzy utwory (a może i cztery) [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czas na pierwszy w tym roku minikoncert [3x1].
» więcej