Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąc organów. Eksportowane były z fabryki w Szczecinie-Zdrojach w świat, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, zainauguruje dziś cykl spotkań w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

- Są to instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. W to miejsce sprowadzane są instrumenty średniej jakości. Angażowane są w to bardzo często osoby, które nie zawsze mają pojęcie o renowacji organów. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką akcję, która zaistnieje pod nazwą Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.

Pomysłodawca festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, w celu potwierdzenia słuszności tego typu działania przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów. Dziś na terenie Polski jest ich ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Po dzisiejszym sympozjum, w szczecińskiej katedrze o godzinie19.30 rozpocznie się koncert z udziałem organisty Bogdana Narlocha, Kwintetu Karola Nasiłowskiego i Szczecińskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Grzegorza Handkego. Wstęp jest bezpłatny.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60" im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum w Radiu Szczecin omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Więcej o wydarzeniu w magazynie „Trochę kultury”.

Zobacz także

2020-09-22, godz. 08:07 Startują Spoiwa Kultury To festiwal realizowany przez Teatr Kana prezentujący twórców pochodzących z różnych obszarów kulturowych. Co roku pokazywane są między innymi spektakle teatralne, performance, koncerty, wystawy i filmy. Tak samo będzie w tym ro… » więcej 2020-09-21, godz. 10:29 Owacyjne przyjęcie Leszka Możdżera w Szczecinie [ZDJĘCIA] W niedzielę po raz pierwszy w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiała kompozycja 'Balticetta' Leszka Możdżera. Artysta stworzył dzieło na stulecie zaślubin Polski z morzem. » więcej 2020-09-20, godz. 17:26 Dni Muzyki Żydowskiej - zaprasza Muzeum Narodowe Trzecie Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie w tym roku odbywają się online. W niedzielę koncert muzyki synagogalnej. » więcej 2020-09-20, godz. 11:25 "Balticetta" Leszka Możdżera w Szczecinie [ZDJĘCIA] 'Balticetta' Leszka Możdżera zabrzmi w niedzielę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2020-09-19, godz. 18:25 Szczecińska Kana zagra dla Białorusi Zespół Teatru Kana dedykuje Białorusi swój nagradzany spektakl 'Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu' w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Kana zagra w sobotę i niedzielę na swojej scenie. » więcej 2020-09-19, godz. 15:49 Na Gotyckim Szlaku - jeszcze zdążysz na finałowy koncert Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza w sobotę wieczorem na finałowy koncert XI Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku 2020. » więcej 2020-09-19, godz. 15:20 Dni Muzyki Żydowskiej anno 2020 - online Trzecia edycja Dni Muzyki Żydowskiej w tym roku odbędzie się online. » więcej 2020-09-19, godz. 11:55 Premiera "Aphelion" duetu gitarowego Pajestka-Kostecki Po raz pierwszy zabrzmią w Szczecinie kompozycje z płyty 'Aphelion', jednego z najbardziej kreatywnych polskich duetów gitarowych, Pajestka-Kostecki. Muzycy koncertują z ogromnym powodzeniem od 2014 roku. » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 Radiowe małżeństwo ze Szczecina wydało książkę o swoim życiu w USA Najsłynniejsza polska para w Waszyngtonie jest ze Szczecina i właśnie wydała książkę. » więcej 2020-09-15, godz. 20:52 W Londynie powstała uliczna wystawa o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię [ZDJĘCIA] Plansze rozwieszone na płocie ambasady RP w Londynie opowiadają o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych wydarzeń. » więcej
136137138139140141142