Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąc organów. Eksportowane były z fabryki w Szczecinie-Zdrojach w świat, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, zainauguruje dziś cykl spotkań w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

- Są to instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. W to miejsce sprowadzane są instrumenty średniej jakości. Angażowane są w to bardzo często osoby, które nie zawsze mają pojęcie o renowacji organów. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką akcję, która zaistnieje pod nazwą Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.

Pomysłodawca festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, w celu potwierdzenia słuszności tego typu działania przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów. Dziś na terenie Polski jest ich ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Po dzisiejszym sympozjum, w szczecińskiej katedrze o godzinie19.30 rozpocznie się koncert z udziałem organisty Bogdana Narlocha, Kwintetu Karola Nasiłowskiego i Szczecińskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Grzegorza Handkego. Wstęp jest bezpłatny.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60" im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum w Radiu Szczecin omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Więcej o wydarzeniu w magazynie „Trochę kultury”.

Zobacz także

2025-01-08, godz. 14:23 Książki Marka Stelara hitem szczecińskich bibliotek Marek Stelar na szczycie najbardziej popularnych autorów w Szczecinie. Po jego książki najchętniej sięgają też czytelnicy w mniejszych miejscowościach w województwie. » więcej 2025-01-08, godz. 09:00 Jesteś w Świnoujściu? Idź wieczorem do amfiteatru, bo warto Niemal stu artystów wystąpi na scenie świnoujskiego amfiteatru. » więcej 2025-01-04, godz. 16:59 "Mała Armia Janosika" w Szczecinie i w Chojnie [WIDEO] To 265 artystów, których łączy pasja do muzyki, kultury i tradycji Podhala. Wielka kapela "Mała Armia Janosika" zaprezentuje kolędy i pastorałki utrzymane w klimacie góralskim i folkowym oddając aurę podhalańskich obchodów Bożego… » więcej 2025-01-04, godz. 15:29 "Na rauszu" - premiera we Współczesnym [ZDJĘCIA] W Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się w sobotę premiera "Na rauszu" Thomasa Vinterberga i Tobiasa Lindholma. To pierwsze przedstawienie w roku 2025 na szczecińskich scenach. » więcej 2025-01-04, godz. 11:38 Owacyjne przyjęcie „Don Diri Don” i „West Side Sinfonietty” w Filharmonii [ZDJĘCIA] Brawa na stojąco, a na bis wspólne śpiewanie z publicznością. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały polskie oraz zagraniczne kolędy i pastorałki. Chór Don Diri Don Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego… » więcej 2025-01-04, godz. 10:24 Program kulturalny w Brukseli polskiej prezydencji W piątek gala w Warszawie inaugurująca polską prezydencję w Unii Europejskiej, w Brukseli uroczystość za 10 dni. To będzie także początek programu kulturalnego w Belgii na czas półrocznego przewodnictwa Polski w Unii. » więcej 2025-01-03, godz. 17:41 Wieloletni kronikarz Świnoujścia na wystawie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego [ZDJĘCIA] Stworzył pierwsze świnoujskie muzeum, był wieloletnim kronikarzem miasta i badaczem historii regionu i to właśnie jemu poświęcona jest wystawa czasowa w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. » więcej 2025-01-03, godz. 11:03 Nowy dyrektor Współczesnego: Jest zdecydowanie lepiej Jest już oficjalnie nowy dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Michał Buszewicz objął to stanowisko z początkiem stycznia. » więcej 2025-01-03, godz. 09:10 "Spektakl to jest jakiś procent wykonanej pracy" Sztuka, ale też - edukacja. Nowy dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie zdradza na naszej antenie swoje plany. » więcej 2025-01-03, godz. 08:12 „Don Diri Don” rozpoczyna obchody 35-lecia istnienia w Złotej Sali Filharmonii Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Dziś w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Chór Don Diri Don… » więcej
1234567