Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąc organów. Eksportowane były z fabryki w Szczecinie-Zdrojach w świat, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, zainauguruje dziś cykl spotkań w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.
Celem wydarzenia jest ratowanie cennych zabytków regionu – powiedziała dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

- Są to instrumenty wspaniałej jakości, które bardzo często są wyrzucane na śmietnik. W to miejsce sprowadzane są instrumenty średniej jakości. Angażowane są w to bardzo często osoby, które nie zawsze mają pojęcie o renowacji organów. To jest proceder, któremu trzeba powiedzieć stop, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować taką akcję, która zaistnieje pod nazwą Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” – podsumowała prof. Burnicka-Kalischewska.

Pomysłodawca festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, w celu potwierdzenia słuszności tego typu działania przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu wydarzenia mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się prób ratowania unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata grünebergowskich organów. Dziś na terenie Polski jest ich ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Po dzisiejszym sympozjum, w szczecińskiej katedrze o godzinie19.30 rozpocznie się koncert z udziałem organisty Bogdana Narlocha, Kwintetu Karola Nasiłowskiego i Szczecińskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Grzegorza Handkego. Wstęp jest bezpłatny.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60" im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum w Radiu Szczecin omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Więcej o wydarzeniu w magazynie „Trochę kultury”.

Zobacz także

2023-10-27, godz. 14:36 Moje serce zostało we Lwowie To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2023-10-27, godz. 08:50 SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA] Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich… » więcej 2023-10-26, godz. 00:00 Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami. » więcej 2023-10-24, godz. 20:16 Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO] I to już w najbliższą środę. » więcej 2023-10-21, godz. 16:04 Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona. » więcej 2023-10-19, godz. 08:35 Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music… » więcej 2023-10-18, godz. 12:01 Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés. » więcej 2023-10-15, godz. 10:52 Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur". » więcej 2023-10-14, godz. 18:17 Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu. » więcej 2023-10-14, godz. 14:45 Maestro Andrzej Boreyko z Orkiestrą Filharmonii Narodowej owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA] Pierwszy koncert, jeszcze jako Filharmonia Warszawska, orkiestra zagrała przed 122 laty, bardzo szybko osiągając wybitny poziom artystyczny. » więcej
51525354555657