Nieskończenie długie owacje na stojąco – w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrał w piątek, 17 listopada 2023 roku, należący do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów w historii – Piotr Paleczny.
Artysta przejmująco wykonał Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. - To był mój Chopin – mówił po koncercie.
- Pozwalam sobie na bardzo wiele rzeczy, które oczywiście nie są przeciwko Chopinowi, ale jakby płyną prosto z mojej duszy. A im jestem starszy, bardziej doświadczony, tym wiem na co można sobie pozwolić, żeby nie zaszkodzić Chopinowi i co mogę zrobić, aby ta muzyka pozostała tak głęboka – skomponowana przez prawdziwego geniusza.
Solistę i szczecińskich symfoników prowadził gruziński dyrygent George Tchitchinadze.
- Chciałbym serdecznie podziękować dyrygentowi, z którym miałem już dwa miesiące temu możliwość współpracować w Gdańsku, gdzie jest szefem tamtejszej Filharmonii. Pan Tchitchinadze jest na prawdę niezwykle wrażliwym człowiekiem. Jestem pod dużym wrażeniem współpracy z nim, ponieważ właściwie na wszystko mogę sobie pozwolić. Zawsze jest z orkiestrą tam, gdzie powinien być. Tak, że mam pełną swobodę demonstrowania swoich emocji, swojej narracji. Nie jest to niczyja kopia, jest to moje i bardzo się cieszę, że ktoś podąża moimi frazami – podsumował pianista.
Artysta zagrał na bis Nokturn cis-moll (Lento con gran espressione) op. posth. Fryderyka Chopina.
Spotkanie z Piotrem Palecznym nagrane po koncercie 17 listopada 2023 roku TUTAJ
Zobacz także
2022-11-28, godz. 20:00
Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły.
» więcej
2022-11-28, godz. 16:12
Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym.
» więcej
2022-11-28, godz. 07:44
Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi „Niedźwiedź”. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski…
» więcej
2022-11-27, godz. 13:17
Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza
Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz.
» więcej
2022-11-27, godz. 09:55
"Jantar" dla Piotra Oleksego
Piotr Oleksy za książkę "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Jantar".
» więcej
2022-11-27, godz. 09:23
Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie
To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata.
» więcej
2022-11-26, godz. 21:11
Szczeciński JachtFilm rozpoczęty
To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych.
» więcej
2022-11-26, godz. 13:20
"Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA]
To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie.
» więcej
2022-11-26, godz. 09:07
„Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia”
Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny…
» więcej
2022-11-25, godz. 15:21
Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte
10. edycja Przeglądu Filmów "O!Góry" im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta.
» więcej