Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika i organista Damian Grabowski w niemieckiej odsłonie międzynarodowego festiwalu.
Szczecińscy artyści uczcili wczoraj 75. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Uczestnicy muzycznej podróży śladami Grünebergów dotarli 10 grudnia 2023 roku do Menkin. W kościele tej przygranicznej miejscowości zachowane są organy opus 740, które wybudowano w roku 1917 w fabryce słynnych organmistrzów. - Ten instrument doskonale wpasowuje się do świątyni – powiedział organista Damian Grabowski.

- Jest to instrument o trakturze pneumatycznej, co pozwala temu niedużemu instrumentowi zastosować taką technikę, że pewne głosy przenosimy oktawę wyżej i one brzmią dwa razy mocniej, dwa razy głośniej o zaskakująco bardzo fajnej barwie, ale także i niespodziewanie dużej mocy – uzupełnił muzyk.

Z organistą wystąpił Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika.

- Jestem zszokowany brzmieniem organów. Nikt nie przypuszczał, że w tak małym kościółku, w takiej malutkiej miejscowości można znaleźć takie cudo. Chór przy tym zabrzmiał równie pięknie, więc wszyscy mieli ucztę dla duszy i dla ciała. Wyszli po koncercie bardzo zadowoleni – podsumował dyrygent.

Celem przedsięwzięcia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia: Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów na przełomie XIX i XX wieku. Realizatorzy Festiwalu pragną też zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.

Kolejne wydarzenie Festiwalu zorganizowane w hołdzie Barnimowi Grünebergowi, zamykające obchody 195. rocznicy urodzin słynnego organmistrza, odbędzie się w trzecią niedzielę adwentu, 17 grudnia o godzinie 15.00 w kościele w przygranicznej miejscowości Fahrenwalde. Wystąpią muzycy ze Szczecina: zespół Karłowicz Quartet, soliści – Klara Świdrów (wiolonczela) i Karol Nasiłowski (kontrabas), a na organach B. Grüneberga z roku 1906, opus 528 zagra Katarzyna Ganczarska. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Manuał organów opus 740 zbudowanych w fabryce B. Grüneberg w roku 1917. Kościół w Menkin-Brüssow. Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]

Zobacz także

2025-02-16, godz. 15:49 Marek Jasiński pro memoria – od Chopina do Jasińskiego Marek Jasiński to ceniony kompozytor i pedagog związany m.in. ze Szczecinem oraz Akademiami Muzycznymi w Poznaniu i Bydgoszczy, twórca muzyki chóralnej, wokalno-instrumentalnej oraz instrumentalnej. » więcej 2025-02-16, godz. 12:16 Londyn: Ceremonia wręczenia nagród brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA Opowieść o fikcyjnym węgierskim architekcie, thriller rozgrywający się podczas konklawe, a może komediodramat o małżeństwie striptizerki z synem rosyjskiego oligarchy? Między innymi te filmy wymienia się wśród faworytów do nagrody… » więcej 2025-02-15, godz. 13:50 Najlepsze zdjęcia do zobaczenia w muzeum "Migawka 2024", czyli najlepsze ubiegłoroczne zdjęcia szczecińskich fotoreporterów - od soboty do zobaczenia w Muzeum Techniki i Komunikacji. » więcej 2025-02-14, godz. 17:58 Oblicza miłości w Złotej Sali Filharmonii Miłość od zawsze była jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla sztuki - od Szekspira po Schönberga. Młodzieńcza pasja, głęboka tęsknota, miłość nieodwzajemniona czy zakazana… Na dzisiejszy program w Złotej Sali Filharmonii… » więcej 2025-02-11, godz. 14:11 Baltic Neopolis Quartet na "Koncercie dla jeszcze niezakochanych" w Radiu Szczecin W sobotę 15 lutego o godzinie 19 w studiu S-1 Radia Szczecin "Koncert dla jeszcze niezakochanych" - to będzie nasza muzyczna celebracja Dnia Singla. » więcej 2025-02-10, godz. 15:59 "Nie umiem tańczyć" od Mikromusic nową "Płytą tygodnia" Radia Szczecin [WYWIAD] Natalia Grosiak gościła w Radiu Szczecin z związku z premierą albumu i opowiadała o tym, jak ważny jest to dla niej materiał. » więcej 2025-02-09, godz. 12:34 "Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" na scenie Teatru Polskiego [ZDJĘCIA] Za nami premiera sztuki Jürgena Hofmanna "Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" - w reżyserii Marka Gierszała. Spektakl zaprezentowany został na scenie Szekspirowskiej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2025-02-09, godz. 09:12 Muzyka z "Coincidence" nominowana do Fryderyka w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie jazzowej. Jest laureatem nagród indywidualnych wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Koncertuje na scenach całego świata z międzynarodowymi gwiazdami tego gatunku… » więcej 2025-02-07, godz. 19:31 Ostrawa. Industria i sztuka. "Residual narratives" w ZPAP Galerii Kierat [ZDJĘCIA] Metamorfoza czeskiej Ostrawy uchwycona nie tylko w kadrze; wystawę multimedialną "Residual Narratives" Tomáša Koudeli można oglądać w szczecińskiej Galerii Kierat. » więcej 2025-02-07, godz. 11:28 Gdzie przechowywać zabytki, jeśli magazyny muzeów są przepełnione? Gdzie przechowywać zabytki znalezione podczas wykopalisk? To jeden z większych problemów polskich archeologów. Mówił o tym w "Rozmowach pod krawatem" dr Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. » więcej
1234567