Mezzosopranistka Weronika Włodarczyk, Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika i organista Damian Grabowski w niemieckiej odsłonie międzynarodowego festiwalu.
Szczecińscy artyści uczcili wczoraj 75. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Uczestnicy muzycznej podróży śladami Grünebergów dotarli 10 grudnia 2023 roku do Menkin. W kościele tej przygranicznej miejscowości zachowane są organy opus 740, które wybudowano w roku 1917 w fabryce słynnych organmistrzów. - Ten instrument doskonale wpasowuje się do świątyni – powiedział organista Damian Grabowski.
- Jest to instrument o trakturze pneumatycznej, co pozwala temu niedużemu instrumentowi zastosować taką technikę, że pewne głosy przenosimy oktawę wyżej i one brzmią dwa razy mocniej, dwa razy głośniej o zaskakująco bardzo fajnej barwie, ale także i niespodziewanie dużej mocy – uzupełnił muzyk.
Z organistą wystąpił Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika.
- Jestem zszokowany brzmieniem organów. Nikt nie przypuszczał, że w tak małym kościółku, w takiej malutkiej miejscowości można znaleźć takie cudo. Chór przy tym zabrzmiał równie pięknie, więc wszyscy mieli ucztę dla duszy i dla ciała. Wyszli po koncercie bardzo zadowoleni – podsumował dyrygent.
Celem przedsięwzięcia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia: Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów na przełomie XIX i XX wieku. Realizatorzy Festiwalu pragną też zainspirować mieszkańców, lokalne organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.
Kolejne wydarzenie Festiwalu zorganizowane w hołdzie Barnimowi Grünebergowi, zamykające obchody 195. rocznicy urodzin słynnego organmistrza, odbędzie się w trzecią niedzielę adwentu, 17 grudnia o godzinie 15.00 w kościele w przygranicznej miejscowości Fahrenwalde. Wystąpią muzycy ze Szczecina: zespół Karłowicz Quartet, soliści – Klara Świdrów (wiolonczela) i Karol Nasiłowski (kontrabas), a na organach B. Grüneberga z roku 1906, opus 528 zagra Katarzyna Ganczarska. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Kolejne wydarzenie Festiwalu zorganizowane w hołdzie Barnimowi Grünebergowi, zamykające obchody 195. rocznicy urodzin słynnego organmistrza, odbędzie się w trzecią niedzielę adwentu, 17 grudnia o godzinie 15.00 w kościele w przygranicznej miejscowości Fahrenwalde. Wystąpią muzycy ze Szczecina: zespół Karłowicz Quartet, soliści – Klara Świdrów (wiolonczela) i Karol Nasiłowski (kontrabas), a na organach B. Grüneberga z roku 1906, opus 528 zagra Katarzyna Ganczarska. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Zobacz także
2024-01-21, godz. 13:32
Ostatnie jam session w Free Blues Clubie
Ponad 3,5 tysiąca koncertów i jam sessions - ostatni odbył się w sobotę. Szczecin pożegnał Free Blues Club.
» więcej
2024-01-21, godz. 08:38
Hollywoodzcy muzycy chcą m.in. lepszych warunków pracy
W filmowym świecie Hollywood zapowiada się kolejny strajk. Po aktorach i scenarzystach, którzy po wielu miesiącach negocjacji, doszli do porozumienia ze studiami i platformami streamingowymi, tym razem protest zapowiadają hollywoodzcy…
» więcej
2024-01-21, godz. 07:54
Sławomir Wilk zagrał na bis słynną Etiudę Rewolucyjną Chopina
Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni…
» więcej
2024-01-20, godz. 15:15
Sławomir Wilk wystąpi w cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani w salach koncertowych po obu stronach globu. W rezydencji Augusta Lentza kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza…
» więcej
2024-01-20, godz. 10:30
Nie żyje Ewa Podleś
Nie żyje śpiewaczka operowa Ewa Podleś. Poinformował o tym w mediach społecznościowych dwutygodnik "Ruch Muzyczny" powołując się na córkę Jerzego Marchwińskiego - pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki…
» więcej
2024-01-20, godz. 09:12
„Vivat Wiedeń” w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Koncert Noworoczny „Vivat Wiedeń” z najsłynniejszymi kompozycjami wielkich Straussów - w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Orkiestra „West Side Sinfonietta” przypomniała m.in. dzieła „Nad pięknym modrym Dunajem”…
» więcej
2024-01-19, godz. 15:18
Teatr w Planetarium. Pokazują opowieść o układzie słonecznym [ZDJĘCIA]
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zaprosiło do występów w Planetarium Teatr rozmaitości „Gwitajcie".
» więcej
2024-01-19, godz. 09:38
Jekiel: dzięki Nieżychowskiemu w powojennym Szczecinie powstała opera
Niemal wyprzedane koncerty poświęcone wyjątkowemu twórcy w historii Szczecina. Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel wspominał w "Rozmowach pod krawatem" osobę szczególną dla powojennej kultury w mieście, czyli Jacka Nieżychowski…
» więcej
2024-01-19, godz. 07:30
Jacek Nieżychowski odmienił kulturalne oblicze Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski [WSPOMNIENIE]
Rada Miasta Szczecin ogłosiła rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego - hrabiego z rodowodem sięgającym 1324 roku.
» więcej
2024-01-18, godz. 23:23
Stargard w Szczecinie!
Po tej wizycie śnieg stopnieje a mróz odpuści.
» więcej