Gorące przyjęcie publiczności za błyskotliwe interpretacje. Jakub Kuszlik – wybitny pianista młodego pokolenia wystąpił wczoraj, 9 marca 2024 w Szczecinie w cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
Sobotni koncert był moim drugim recitalem w Szczecinie po zdobyciu 4. miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku – powiedział Jakub Kuszlik.
- Jak zwykle w Szczecinie mi się bardzo dobrze gra. Publiczność jest absolutnie fantastyczna. Cieszę się, że mogłem też zagrać w tak pięknym miejscu, jak willa Augusta Lentza. Jest to na prawdę szczególne miejsce, które tworzy taki salonowy klimat, do którego muzyka Chopina bardzo pasuje – uzupełnił artysta.
Pianista wykonał m.in. mazurki Wielkiego Fryderyka, za które podczas konkursu w Warszawie otrzymał dodatkowo prestiżową nagrodę Polskiego Radia.
- Miałem przyjemność zagrać dwa opusy Mazurków, opus trzydzieste – to są wcześniejsze mazurki. Skontrastowałem je z opusem pięćdziesiątym, gdzie już te formy przybrały trochę bardziej rozbudowane rozmiary. Cieszę się zawsze z grania mazurków. To fantastyczna muzyka, w której tkwi tyle piękna i tyle detali, które są taką kopalnią skarbów dla wszystkich artystów. Oprócz tego jeszcze miałem okazję zaprezentować Fantazję f-moll op. 49, Poloneza-Fantazję As-dur op. 61 oraz Sonatę h-moll op. 58 nr 3. Są to dla mnie szczególne utwory. Sonata h-moll to jest mój ulubiony utwór Chopina, tak samo zresztą, jak i Fantazja. Tutaj jest taka dość mocna rywalizacja. Są to dzieła bardzo skomplikowane i wymagające, ale jednocześnie są fantastycznymi kompozycjami, za którymi też kryje się niesamowita ilość piękna, tak samo zresztą, jak w Polonezie-Fantazji – podsumował Jakub Kuszlik.
Na bis wykonał Krakowiaka fantastycznego op. 14 nr 6 Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert prowadził Szymon Wyrzykowski.
Spotkanie z Jakubem Kuszlikiem w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Zobacz także
2024-05-24, godz. 09:33
"Tragedia sztokholmska" w Szczecinie, czyli Szymborska z mniej znanej strony
To nie będzie kolejny pomnik polskiej noblistki. "Tragedia sztokholmska" pokaże Wisławę Szymborską z mniej znanej strony - tak o tym przedstawieniu mówi jego reżyser, Krzysztof Popiołek.
» więcej
2024-05-22, godz. 14:57
Jakub Skrzywanek przenosi się do Krakowa
Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Jakub Skrzywanek obejmie 1 września stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru, będzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew.
» więcej
2024-05-22, godz. 07:51
Kołobrzeg. Festiwal TransPORT Literacki
Dyskusje o przyszłości literatury na plaży w akompaniamencie fal i morskiej bryzy - w Kołobrzegu rusza 29. edycja Festiwalu TransPORT Literacki.
» więcej
2024-05-22, godz. 07:01
Międzynarodowy Booker dla powieści z Niemiec
Nagrodę literacką zdobyła Jenny Erpenbeck za książkę "Kairos".
» więcej
2024-05-21, godz. 15:13
Standardy muzyki jazzowej na koncercie dyplomowym w Filharmonii
Niezwykły koncert dyplomowy odbył się w poniedziałek wieczorem w sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej.
» więcej
2024-05-21, godz. 13:10
Zmarł wybitny polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek
Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Miał 71 lat.
» więcej
2024-05-20, godz. 18:35
Przed premierą "Polity". Był casting, będą kolejne... [ZDJĘCIA]
14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy.
» więcej
2024-05-20, godz. 16:03
Margaret w Radiu Szczecin
Autorka aktualnej "Płyty tygodnia" Radia Szczecin gościła w naszym studiu i opowiadała o swoim nowym materiale.
» więcej
2024-05-19, godz. 18:16
Międzynarodowy koncert w kościele Baptystów
W ramach 21. edycji Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej już o 19:00 w Kościele Baptystów w Szczecinie wystąpią artyści z Izraela, Japonii, Niemiec i Polski.
» więcej
2024-05-18, godz. 12:18
Antywojenny spektakl w Goleniowie
"Miłość nie umrze" - Wielka Rock Opera zainaugurowała w Goleniowie urodziny miasta.
» więcej