Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Wojciech Terech dyryguje Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Wojciech Terech dyryguje Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Kamila Kozioł [Filharmonia w Szczecinie]
Słynna Suita „Peer Gynt” Edwarda Griega zabrzmiała w niedzielę, 12 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Dzieło zaprezentowało sześcioro młodych dyrygentów wyłonionych w ogólnopolskim castingu do 6. edycji Edu Virtuoso. Dyrygencki talent show zwyciężył 18-letni Wojciech Terech z Olsztyna.

Jestem szczęśliwy, że dzięki dwóm nagrodom – Orkiestry Symfonicznej i Publiczności, mogłem dodatkowo zadyrygować 1. część Suity „Carmen” Georgesa Bizeta – powiedział Wojciech Terech.

- Wszystko to było na prawdę czymś niezwykle magicznym. Czuję się zaszczycony i zainspirowany do dalszego uczenia się dyrygentury, choć w tym roku będę zdawał egzaminy do Akademii Muzycznej w Krakowie na fortepian, a także do Bydgoszczy na dyrygenturę – kontynuował.

- To był mój pierwszy raz przed orkiestrą profesjonalną. Nauczyłem się tutaj wiele, w związku z tym bardzo dziękuję Orkiestrze, Filharmonii w Szczecinie, dziękuję pani Marii Sydor, rodzinie, nauczycielom oraz wszystkim, którzy pomogli mi osiągnąć ten cel – podsumował Wojciech Terech.

Więcej o konkursie dyrygenckim, którego pomysłodawcą był kompozytor Mateusz Czarnowski – kierownik Centrum Edukacji Filharmonii w Szczecinie, w niedzielę, 19 maja o godzinie 11.05 – 12.00 w „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-14, godz. 09:25 Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały" To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia. » więcej 2024-06-13, godz. 22:07 Debata o kulturze w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] W Radiu Szczecin rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Tym razem to była debata o kulturze. » więcej 2024-06-13, godz. 19:27 Polsko-amerykańska współpraca przy bajkach w PRL-u Historia filmów rysunkowych dla dzieci w PRL-u była tematem dzisiejszego spotkania w szczecińskim Przystanku Historia. » więcej 2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez 'Ogrody Śródmieście'. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści 'Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów' - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników 'Wielkiego Kalibru'. » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej
1234567