Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. pixabay.com / _Alicja_ (domena publiczna)
Fot. pixabay.com / _Alicja_ (domena publiczna)
Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Miał 71 lat.
Skomponował muzykę do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych.

W 2005 roku został laureatem Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Za kompozycję muzyczną do tego obrazu otrzymał też nagrodę National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz nominacje do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

Był dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, odbywającego się w Poznaniu, Łodzi i na Śląsku.

Przez 27 lat mieszkał i pracował w Los Angeles. Punktem zwrotnym w jego życiu, jak mówił, był okres intensywnej współpracy z teatrem Jerzego Grotowskiego. Pisał muzykę do Teatru Ósmego Dnia, a później dla stworzonego przez siebie zespołu kameralnego - Orkiestry Ósmego Dnia.

W 1982 roku, po swoim pierwszym tournee po Stanach Zjednoczonych, nagrał dla niezależnej chicagowskiej wytwórni Flying Fish Records pierwszy, debiutancki album "Music For The End". W 1989 roku, po nagraniu kolejnych płyt oraz po licznych koncertach w Europie pozostał na stałe w USA.

Zdobył dwie prestiżowe nagrody New York Theatre za muzykę do spektaklu "Tis' Pity She a Whore". Wyreżyserował multimedialne przedstawienia "Waiting for Halley´s Comet", "One Man Symphony" and "Tower of Babel".

Skomponował muzykę do obrazów: "Całkowite zaćmienie", "Bliss ", "Washington Square ", "Aimée & Jaguar", " Trzeci cud ", " Stracone Dusze ", "Quo Vadis " i do "Niewiernej ", uznaną za jedno z największych osiągnięć w dziedzinie muzyki filmowej ostatnich lat.

W 2002 roku otrzymał nagrodę "Skrzydeł" za "za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej poza Polską, za rozwinięcie skrzydeł w świecie" na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Autor "Kantaty o Wolności", skomponowanej dla upamiętnienia obchodów 25. rocznicy NSZZ Solidarność. W 2011 roku odbyła się prapremiera jego utworu "Koncert Jankiela" na troje cymbałów i orkiestrę, napisanego z okazji 200-lecia wydarzeń nakreślonych w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza. Autor "Universa - Opera Otwarta", utworu skomponowanego z okazji obchodów 650 - lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 2021 roku, podczas ceremonii odznaczania zasłużonych Wielkopolan, Jan A.P. Kaczmarek znalazł się na liście wyróżnionych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W ubiegłym (2023) roku odsłonięto gwiazdę kompozytora w Alei Gwiazd w Krakowie oraz w Alei Gwiazd w Łodzi.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 15:12 Marcin Napiórkowski powołany na dyrektora Muzeum Historii Polski Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała dra hab. Marcina Napiórkowskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie. » więcej 2024-09-25, godz. 22:50 Cloudy otworzyła kolejny sezon cyklu [3x1]. [ZDJĘCIA, WIDEO] Minikoncert odbył się w studiu Radia Szczecin. » więcej 2024-09-25, godz. 11:09 Jedyny w swoim rodzaju "podglądany" koncert Baltic Neopolis Orchestra Takiego koncertu w Szczecinie jeszcze nie było. Nie dość, że można zadecydować o repertuarze, to jeszcze będzie można zasiąść razem z orkiestrą przy pulpitach. Baltic Neopolis Orchestra wystąpi w szczecińskim technoparku. » więcej 2024-09-24, godz. 19:19 Cykl [3x1] powraca po letniej przerwie! [ZDJĘCIA, WIDEO] Jesień rozpoczynamy z Klaudią Kowalczyk. » więcej 2024-09-22, godz. 08:19 "Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej "Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej łączą siły, by pomóc ofiarom powodzi w ramach akcji Telewizji Polskiej #RazemDlaWas. » więcej 2024-09-21, godz. 14:34 Piotr Zubek „Nareszcie na swoim” w Szczecinie Ponad trzysta nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach w Polsce i zagranicą. Najbardziej sobie ceni nagrodę muzyczną Radiowej Trójki „Mateusz 2019”. Na deskach teatralnych kreował wiele znanych postaci… » więcej 2024-09-20, godz. 11:13 Cegielski: w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek… » więcej 2024-09-20, godz. 09:28 "To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną" „Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2024-09-19, godz. 13:52 Literatura kobiet ze Szczecina w jednym miejscu [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 50 książek szczecińskich pisarek i pisarzy w jednym miejscu. Zachodniopomorska Półka Literacka została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ireny Redlińskiej przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie. » więcej 2024-09-17, godz. 15:58 Śpiewająco o problemach z podróżą w Teatrze Małym Micro-musical o... wykluczeniu komunikacyjnym. Taka premiera szykuje się w Teatrze Małym w Szczecinie, czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego. » więcej
6789101112