Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Chór Akademii Sztuki w scenie zbiorowej opery „Flis” Stanisława Moniuszki. Fot. Piotr Nykowski
Chór Akademii Sztuki w scenie zbiorowej opery „Flis” Stanisława Moniuszki. Fot. Piotr Nykowski
Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii Sztuki w Szczecinie.
Nad tym spektaklem pracowaliśmy od października ubiegłego roku – powiedziała pomysłodawczyni wydarzenia, dr hab. Ewa Filipowicz-Kosińska, prof. AS – dziekan Wydziału Wokalnego uczelni.

- Jestem jeszcze pod ogromnymi emocjami. Ja bardzo przeżywam razem ze studentami każde takty i pieśni, każdy ruch sceniczny. Ta młodzież, która pierwszą premierę śpiewała stanęła na wysokości zadania. Także bardzo serdecznie dziękuję i teraz trzymam kciuki za resztę spektakli. Przed nami jeszcze cztery spektakle - uzupełniła profesor.

Operę przygotowało około 150-artystów ze wszystkich wydziałów Akademii Sztuki – dodał reżyser przedstawienia, Tadeusz Kabicz.

- Praca z tak ogromną liczbą osób była wielkim wyzwaniem, ale również wielką radością i zaszczytem. Tutaj największe podziękowania należą się Pani Ewie Filipowicz-Kosińskiej za to, że wszystko to wymyśliła, zorganizowała, wyprodukowała, więc dziękuję bardzo serdecznie i gratuluję – podsumował Tadeusz Kabicz.

Więcej o premierze „Flisa” owacyjnie oklaskiwanej przez publiczność, w magazynach Radia Szczecin: dzisiejszym „Wszystko na gorąco”, 31 maja po godzinie 16 i niedzielnym „Trochę kultury”, 2 czerwca po godzinie 14.

Kolejne przedstawienia opery w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki w Szczecinie przy alei Niepodległości 40 dziś, 31 maja o godzinie 19 oraz jutro, 1 czerwca o 16:00 i 19:00, a także w niedzielę, 2 czerwca o 18:00.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona 'Odą do radości' Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert 'Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej' w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 14:06 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej 2024-06-21, godz. 15:24 Rozpoczyna się 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od sześciu dekad lato w Kamieniu Pomorskim jest czasem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2024-06-21, godz. 14:13 Filipińczycy oczarowali na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończyły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj publiczność najgoręcej oklaskiwała University Of The Philippines Manila Chorale. » więcej 2024-06-21, godz. 12:57 Kolejny cios w szczecińską kulturę Dorota Serwa nie będzie już dyrektorką Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin. » więcej 2024-06-21, godz. 12:43 Nie dla nich emerytura - aktorzy seniorzy znów na scenie Akcja 'Teatr dla aktorów seniorów' to nowy projekt Marty Łągiewki, aktorki znanej z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Artystka działa także pod szyldem Marta Robi Sceny. Tym razem do współpracy zaprosiła swoich starszych kolegów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:42 Szczecińska animacja z francuską nagrodą Film 'Joko' Izabeli Plucińskiej, współprodukowany w Szczecinie wrócił właśnie z nagrodą z prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. » więcej
1234567