Wzruszający wieczór z owacjami na stojąco i bisami. Wczoraj, 14 czerwca 2024 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończyła jubileuszowy sezon artystyczny 2023/2024, w którym świętowano 75-lecie Orkiestry Filharmonii oraz 70-lecie samej instytucji. Gościem specjalnym wieczoru prowadzonego przez Rune Bergmanna był jeden z najwybitniejszych saksofonistów wszech czasów Branford Marsalis.
Jestem bardzo szczęśliwy, że mój przyjaciel Branford przyjął zaproszenie na koncert, który zwieńczył moją ośmioletnią pracę w cudownym Szczecinie – powiedział Rune Bergmann – dyrektor artystyczny, główny dyrygent Filharmonii.
- Ten koncert był dla mnie jednym z najwspanialszych w mojej pracy dyrygenckiej. Przedstawiłem utwory Aarona Coplanda, Johna Williamsa i Richarda Straussa z Branfordem Marsalisem i orkiestrą z wyjątkowymi solistami. Dzięki mojej pracy w Szczecinie poznałem nie tylko burzliwą historię tego miasta i państwa, ale także wspaniałe kompozycje patrona Filharmonii – Mieczysława Karłowicza, którego gram na całym. Jestem usatysfakcjonowany, że po ośmiu latach pracy mogę powiedzieć, że ta orkiestra stała się jedną z najlepszych w Polsce i zagranicą. Grający w niej muzycy i wszyscy pracownicy Filharmonii stali się moją ukochaną rodziną. Zżyłem się z nimi i publicznością na tyle mocno, że pozostaną w moim sercu do końca życia. Bardzo dziękuję za piękny, owocny czas i za dzisiejsze gorące podziękowania – przygotowanie tak niezwykłej uroczystości. Wierzę, że będę mógł jeszcze zadyrygować tą orkiestrą. Jestem gotowy w każdym momencie na przyjazd do Szczecina – podsumował Rune Bergmann.
Wykonawcy
Branford Marsalis – saksofon
Bartek Miler – wibrafon
Bartek Miler – wibrafon
Karol Nasiłowski – kontrabas
Ole Edvard Antonsen – trąbka
Piotr Kokosiński – rożek angielski
Rune Bergmann – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Program
Aaron Copland – Fanfare for a common man
Aaron Copland – Quiet City
John Williams – Koncert na saksofon altowy i orkiestrę „Escapades”
Zobacz także
2024-06-12, godz. 19:08
Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA]
Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy.
» więcej
2024-06-12, godz. 18:06
Debata o kulturze na naszej antenie
W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze.
» więcej
2024-06-11, godz. 21:56
Przed Sejmem pikietowali artyści
"Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie.
» więcej
2024-06-09, godz. 10:52
Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów
Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-06-09, godz. 09:02
Marek Stelar z kolejną nagrodą
Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru".
» więcej
2024-06-07, godz. 10:41
Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki
Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki.
» więcej
2024-06-06, godz. 08:17
Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów
Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów.
» więcej
2024-06-04, godz. 09:50
Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat
Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat.
» więcej
2024-06-03, godz. 14:10
Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii.
» więcej
2024-06-02, godz. 16:55
Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim
„Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby.
» więcej