Wielkim wydarzeniem poniedziałkowego wieczoru w Szczecinie był koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna" w Teatrze Polskim.
Zespół bisował kilka razy, a zgromadzona publiczność nagradzała młodych artystów po każdym utworze owacjami na stojąco. Szczególnym momentem koncertu było odśpiewanie przez zespół utworu "Wileńszczyzny drogi kraj", który na stojąco zaśpiewali także wszyscy widzowie. Wspaniałe stroje, choreografia oraz tańce i tradycyjne pieśni wzruszyły do łez wszystkich przybyłych gości.
Zespół "Wileńszczyzna" powstał w 1980 roku. Od początku istnienia prowadzi rozległą pracę etnograficzną, ocalając od zapomnienia folklor wileńskich wsi. W sowim repertuarze posiada programy artystyczne: "Zaloty", "Wesele Wileńskie", "Kaziuki Wileńskie" oraz "Noc Świętojańską na Wileńszczyźnie". Dyrektorem zespołu jest Gabriel Jan Mincewicz, poseł na sejm Ziemi Wileńskiej.
Zespół koncertował m.in. w USA, Niemczech, Francji, Australii, Watykanie, Belgii, Holandii, Anglii, Danii oraz Austrii i we Włoszech. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej i Polesia - Świteź ze Szczecina.
W imieniu autorów audycji "Kraj za miastem" zapraszamy do odwiedzania ludowej strony internetowej dotyczącej folkloru na Pomorzu Zachodnim www.radio.szczecin.pl/folklor, a wszystkich zainteresowanych kulturą kresową zapraszamy także do wysłuchania archiwalnych audycji "Skok w bok" - Doroty Niemczyk o Kresowiakach www.radio.szczecin.pl/kresy.
Galeria zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia będzie dostępna na stronie audycji "Kraj za miastem".
Zobacz także
2009-01-21, godz. 08:37
Rozmowa o książce Ingi Iwasiów
Debata na temat książki "Bambino" Ingi Iwasiów odbędzie się dziś w czytelni Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie.
» więcej
2009-01-16, godz. 09:45
Literacka sensacja w Książnicy Pomorskiej
Być może nigdy nie publikowane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Tadeusza Różewicza odnalazła szczecińska Książnica Pomorska w księgozbiorze profesora Henryka Markiewicza.
» więcej
2009-01-16, godz. 08:18
Rozmowy z ministrem o uczelni artystycznej
O powołaniu Akademii Muzyki i Sztuk Wizualnych w Szczecinie dyskutowali posłanka PO Magdalena Kochan, wojewoda Marcin Zydorowicz i wiceprezydent Szczecina Tomasz Jarmoliński z Ministrem Kultury Bogdanem Zdrojewskim.
» więcej
2009-01-16, godz. 08:16
Więcej pieniędzy na kulturę w regionie
O blisko 10 mln zł wzrośnie w tym roku budżet województwa zachodniopomorskiego przeznaczony na kulturę.
» więcej
2009-01-15, godz. 08:52
Skrzypce dla najlepszych rozdane
Joanna Szymczewska i Roksana Kwaśnikowska z Koszalina oraz Julia Iwańców z Stargardu Szczecińskiego i Marysia Światek ze Szczecina to laureatki tegorocznego III konkursu "Skrzypce dla najlepszych", który zakończył się wczoraj wieczorem…
» więcej
2009-01-14, godz. 08:43
Dziś werdykt w regionalnym konkursie skrzypcowym
Dziś nastąpi rozstrzygnięcie konkursu skrzypcowego. Do Szczecina przyjechali uczniowie szkół muzycznych z całego województwa.
» więcej
2009-01-13, godz. 08:53
Konkurs młodych talentów skrzypcowych
Kilkudziesięciu uczniów szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia z całego województwa zachodniopomorskiego weźmie udział w rozpoczynającym się Szczecinie III konkursie "Skrzypce dla najlepszych".
» więcej
2009-01-13, godz. 08:37
Słowiki Szyrockiego najlepsze na festiwalu kolęd
Szczeciński Chór "Słowiki 60 Jana Szyrockiego" zdobył pierwsze miejsce na 15. Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
» więcej
2009-01-11, godz. 03:25
Ostre granie dla Orkiestry
W ramach XVII Finału WOŚP w Klubie GENT przy ul Szczecińskiej w Stargardzie zagra w niedzielę o godzinie 18 stargardzki zespół thrash/deathmetal'owy Bare Bones.
» więcej
2009-01-09, godz. 17:57
Akustyczne brzmienia, znani artyści i młodzież
Koncertem zespołu Chorzy Na Odrę rozpoczął się Szczeciński Ogólnopolski Festiwal Twórczy Akustyczeń 2009.
» więcej