Dziś w Warszawie startuje jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. 40. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 11 do 20 października.
Podczas tegorocznej edycji przedstawione zostaną 84 filmy pełnometrażowe i 58 krótkometrażowych, w tym liczne światowe premiery. Tym samym rozpoczyna się międzynarodowy konkurs o Warszawskie Grand Prix z nagrodą 100 tysięcy złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Warszawy.
Przez dziesięć dni kinomani będą mogli uczestniczyć w pokazach, spotkaniach z twórcami oraz dyskusjach - przypomniał dyrektor programowy festiwalu, Gustaw Kolanowski.
- Chciałbym zobaczyć dużo widzów przed pokazami i dużo widzów w salach po pokazach, na spotkaniach z twórcami - mówił dyrektor.
- To są dwie rzeczy, na których najbardziej nam zależy. Po pierwsze, żeby ludzie przyszli i oglądali filmy, które dla nich przygotowaliśmy, a po drugie, żeby spotykali się z twórcami, którzy do nich przyjechali. Żebyśmy pamiętali, że kino polega przede wszystkim na spotkaniach między ludźmi - podkreślił Gustaw Kolanowski.
Warszawski Festiwal Filmowy to okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami w światowym kinie i odkrycia twórców, którzy rozpoczynają karierę. Producentka Warszawskiego Festiwalu Filmowego Joanna Szymańska-Szcześniak podkreśliła, że w tym roku festiwal postawił na różnorodność gatunkową, debiuty oraz spotkania z młodszą widownią.
- Przede wszystkim chciałabym, żeby widzowie dopisali, ponieważ naprawdę włożyliśmy mnóstwo pracy, by program był atrakcyjny również dla młodszego widza. Żeby poruszał problemy, które nas jako społeczeństwo dotykają na co dzień, aby był blisko widzów - podkreśliła producentka.
Dodała, że "ważne jest, aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie i żebyśmy za rok spotkali się na 41. edycji festiwalu".
Oprócz konkursów, program festiwalu wzbogacony będzie o pokazy specjalne: Polska Klasyka, Pokazy Specjalne, Rodzinny Weekend Filmowy, Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe czy Niemiecka klasyka od German Films. Festiwal to także wydarzenia towarzyszące, jak na przykład: dodatkowe, darmowe pokazy, wykłady, spotkania DKF, quizy czy imprezy w klubach festiwalowych.
Pokazy festiwalowe będą się odbywać w kinach: Kinoteka, Atlantic oraz Iluzjon Filmoteki Narodowej. Filmem zamknięcia będą "Najeźdźcy" Teodory Mihai, zrealizowane w koprodukcji rumuńsko-belgijsko-holenderskiej.
Szczegółowy program wydarzenia.
Zobacz także
2024-11-13, godz. 14:54
Śmieciowa Królewna z ważnym przesłaniem w Pleciudze [WIDEO, ZDJĘCIA]
Strażak z głową wykonaną z pudełka po ciastkach, Śmieciowa Królewna z włosami z kolorowych kabelków, pies z sierścią z mopa. Tak wygląda scenografia spektaklu szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga". Pierwszego, w którym na scenie…
» więcej
2024-11-12, godz. 20:04
"Znak z językiem". Premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA]
"Znak z językiem" według scenariusza i w reżyserii Daniela Kotowskiego to najnowsza produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie "Nowe sytuacje" zaplanowano opowieść o porozumieniu z osobami głuchymi.
» więcej
2024-11-12, godz. 13:59
Nowy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee [WIDEO]
"Afirmacja" - tak nazywa się najnowszy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee.
» więcej
2024-11-12, godz. 09:50
Polskie filmy walczą o nagrody w Pradze
Sześć polskich filmów ubiega się o nagrody na festiwalu 3Kino w Pradze. Przegląd prezentuje czeskiej publiczności najnowsze produkcje z Europy Środkowej.
» więcej
2024-11-11, godz. 17:43
"Polskie kwiaty" w szczecińskiej katedrze
"Pierwsze brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla" i wiele innych - w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zabrzmią pieśni patriotyczne podczas koncertu pt. "Polskie kwiaty".
» więcej
2024-11-11, godz. 14:05
Dzień Kina Polskiego także w Stargardzie
Do obejrzenia rodzimych produkcji filmowych zaprasza Stargardzkie Centrum Kultury.
» więcej
2024-11-10, godz. 15:54
GOKSiR w Przecławiu rozpoczyna cykl rozmów o wybitnych twórcach
Spotkaniem z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Kora. Się żyje”, przecławski ośrodek kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń.
» więcej
2024-11-09, godz. 15:42
Owacyjne przyjęcie Psalmów Dawidowych w wizji Leszka Możdżera [ZDJĘCIA]
Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w…
» więcej
2024-11-08, godz. 14:20
Kim jest dzisiejszy Frankenstein? Odpowiedzi szukajmy w Teatrze Współczesnym
Na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do scenicznej adaptacji kultowej opowieści Mary Shelley „Frankenstein".
» więcej
2024-11-08, godz. 08:58
Dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej: występ z ze słynnym kompozytorem to spełnienie marzeń
To spełnienie marzeń - tak o piątkowym koncercie mówi dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej. Zespół wystąpi na scenie Filharmonii w Szczecinie z Leszkiem Możdżerem podczas wydarzenia Psalmy Dawidowe.
» więcej