Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczyslawa Karłowicza w Szczecinie
Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczyslawa Karłowicza w Szczecinie
Powstało jako dziękczynienie za cud boskiego stworzenia. Premiera dzieła odbyła się w 1799 roku w wiedeńskim Burgtheater. W 1884 wykonano je na otwarcie Konzerthausu w Szczecinie. W piątek "Stworzenie świata" Józefa Haydna zabrzmi w tym samym miejscu miasta, w nowoczesnym budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Na scenie Złotej Sali stanie ponad stu artystów. Partię sopranu wykona światowej sławy śpiewaczka Ewa Tracz.

- Muzyka jest przepiękna, zjawiskowa, niesie w sobie bardzo dobrą energię, czuć w niej, że jest natchniona, ma klasyczną formę. Serdecznie zachęcam wszystkich państwa do wysłuchania tego przepięknego dzieła, które będzie wykonywane po raz kolejny w Filharmonii. Po 140 latach mamy znowu możliwość usłyszenia tej pięknej muzyki – powiedziała sopranistka.

Orkiestrą symfoniczną oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej zadyryguje Przemysław Neumann. Solistami wieczoru będą dodatkowo czołowi polscy śpiewacy: Paulina Boreczko (mezzosopran), Karol Kozłowski (tenor) i Paweł Konik (baryton).

- Jestem zachwycony, że po raz pierwszy mogę wykonywać w całości partie Raphaela i Adama z okazji 10. rocznicy nowej sali koncertowej Filharmonii oraz 140. rocznicy Konzerthausu Stettin. To są fantastyczne wydarzenia kontynuujące kulturę, która jest w tym mieście. Przecież wybitny kompozytor Carl Loewe stąd pochodzi, tak że bardzo się cieszę, że tutaj mogę być – podsumował Paweł Konik.

Początek koncertu o godzinie 19. "Stworzenie świata" Józefa Haydna zabrzmi również w niedzielę o tej samej porze.

Program
Joseph Haydn – Stworzenie świata (Die Schöpfung)

Wykonawcy
• Ewa Tracz – sopran
• Paulina Boreczko – mezzosopran
• Karol Kozłowski – tenor
• Paweł Konik – baryton
• Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
• Przemysław Neumann – dyrygent
• Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej 2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej
27282930313233