Powstało jako dziękczynienie za cud boskiego stworzenia. Premiera dzieła odbyła się w 1799 roku w wiedeńskim Burgtheater. W 1884 wykonano je na otwarcie Konzerthausu w Szczecinie. W piątek "Stworzenie świata" Józefa Haydna zabrzmi w tym samym miejscu miasta, w nowoczesnym budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Na scenie Złotej Sali stanie ponad stu artystów. Partię sopranu wykona światowej sławy śpiewaczka Ewa Tracz.
- Muzyka jest przepiękna, zjawiskowa, niesie w sobie bardzo dobrą energię, czuć w niej, że jest natchniona, ma klasyczną formę. Serdecznie zachęcam wszystkich państwa do wysłuchania tego przepięknego dzieła, które będzie wykonywane po raz kolejny w Filharmonii. Po 140 latach mamy znowu możliwość usłyszenia tej pięknej muzyki – powiedziała sopranistka.
Orkiestrą symfoniczną oraz Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej zadyryguje Przemysław Neumann. Solistami wieczoru będą dodatkowo czołowi polscy śpiewacy: Paulina Boreczko (mezzosopran), Karol Kozłowski (tenor) i Paweł Konik (baryton).
- Jestem zachwycony, że po raz pierwszy mogę wykonywać w całości partie Raphaela i Adama z okazji 10. rocznicy nowej sali koncertowej Filharmonii oraz 140. rocznicy Konzerthausu Stettin. To są fantastyczne wydarzenia kontynuujące kulturę, która jest w tym mieście. Przecież wybitny kompozytor Carl Loewe stąd pochodzi, tak że bardzo się cieszę, że tutaj mogę być – podsumował Paweł Konik.
Początek koncertu o godzinie 19. "Stworzenie świata" Józefa Haydna zabrzmi również w niedzielę o tej samej porze.
Wykonawcy
Program
Joseph Haydn – Stworzenie świata (Die Schöpfung)
Wykonawcy
• Ewa Tracz – sopran
• Paulina Boreczko – mezzosopran
• Karol Kozłowski – tenor
• Paweł Konik – baryton
• Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
• Przemysław Neumann – dyrygent
• Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zobacz także
2023-08-03, godz. 20:35
"Magia obłoków" w Teatrze Polskim
"Magią obłoków" według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w czwartek wieczorem nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie.
» więcej
2023-07-30, godz. 08:46
Helena Vondráčková odsłoniła swoją gwiazdę w Szczecinie [ZDJĘCIA]
W 2017 roku reaktywowano w Szczecinie kultową kawiarnię ery big-beatu, Sorrento. Dwa lata później na granitowych płytach wejścia do willi, po raz pierwszy odsłonięto gwiazdy upamiętniające artystów polskiej muzyki rozrywkowej.
» więcej
2023-07-29, godz. 10:10
Owacyjne przyjęcie Heleny Vondráčkovej w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Kilkadziesiąt przebojów nie tylko ery big-beatu zabrzmiało w piątek w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec.
» więcej
2023-07-28, godz. 16:01
"Ostatnie tango z Herbertem" w S1 Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
Dziś mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W studiu im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystawiono monodram Przemysława Tejkowskiego zatytułowany "Ostatnie Tango z Herbertem".
» więcej
2023-07-28, godz. 12:20
"Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem"
28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością.
» więcej
2023-07-26, godz. 15:20
Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA]
Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz…
» więcej
2023-07-23, godz. 12:38
Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie
Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych.
» więcej
2023-07-20, godz. 14:30
Muzyka z Antypodów w Szczecinie!
» więcej
2023-07-15, godz. 13:32
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA]
„Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt.
» więcej
2023-07-14, godz. 09:14
"Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA]
Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce…
» więcej