Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Mat. NAC (domena publiczna)
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Mat. NAC (domena publiczna)
Senat RP podjął decyzję, że rok 2025 będzie rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Poetka zmarła 80 lat temu w Wielkiej Brytanii.
Inicjatorem uznania jej za patronkę przyszłego roku był szczeciński biograf Rafał Podraza, który bada losy m.in. rodziny Pawlikowskiej i od lat pragnął uczcić pamięć o poetce.

- Może czas byłoby ściągnąć Marię Pawlikowską do Polski, może czas zacząć starania. W takim przypływie emocji napisałem pierwszego maila do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nawet się ze mną spotkano, ale powiedziałem, że poczekam - mówi Podraza.

Na naszej antenie codziennie przed godziną 19 można wysłuchać audiobooka "Zapiski z Umierania". To opowieść o chorobie, cierpieniu i niezwykłej sile Pawlikowskiej - mówi jedna z inicjatorek powstania audiobooka, dziennikarka Radia Szczecin Małgorzata Frymus.

- To jest historia odchodzenia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Jeżeli chcemy mówić czy pamiętamy o niej, to i tak i nie. My chcemy, żeby ona miała tę należną pozycję w literaturze polskiej, żeby ją przywrócić - mówi Frymus.

Oprócz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej patronami roku 2025 mają być ks. Józef Tischner, Władysław Reymont oraz Wojciech Has.
Inicjatorem uznania jej za patronkę przyszłego roku był szczeciński biograf Rafał Podraza, który bada losy m.in. rodziny Pawlikowskiej i od lat pragnął uczcić pamięć o poetce.
To opowieść o chorobie, cierpieniu i niezwykłej sile Pawlikowskiej - mówi jedna z inicjatorek powstania audiobooka, dziennikarka Radia Szczecin Małgorzata Frymus.
Relacja Julii Nowickiej z programu "Tematy i Muzyka".

Zobacz także

2024-06-13, godz. 16:16 Premiera nowego "szczecińskiego" utworu Urszuli Dudziak [WIDEO] Zapowiada on specjalny muzyczny projekt realizowany przez "Ogrody Śródmieście". » więcej 2024-06-12, godz. 19:08 Dawne stroje pomorskie na wystawie w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi, czyli dzisiejszych terenach położonych po obu stronach granicy. » więcej 2024-06-12, godz. 18:06 Debata o kulturze na naszej antenie W Radiu Szczecin rozmawiamy o ważnych sprawach. Tym razem czas na debatę o kulturze. » więcej 2024-06-11, godz. 21:56 Przed Sejmem pikietowali artyści "Twórczość ma wartość! - Tantiemy dla aktorów" - pod tym hasłem przed Sejmem pikietowali członkowie Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie. » więcej 2024-06-09, godz. 10:52 Monografia kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów Szczecińska kolekcja Fridy i Wilhelma Doeringów, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku doczekała się swojej monografii. To drudzy, po Lentzach, właściciele słynnej willi przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie. » więcej 2024-06-09, godz. 09:02 Marek Stelar z kolejną nagrodą Z Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który od kilku dni trwa we Wrocławiu, wraca z Nagrodą Czytelników "Wielkiego Kalibru". » więcej 2024-06-07, godz. 10:41 Onyango i Kangalika w Trafostacji Sztuki Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango od czwartku oglądać można w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. » więcej 2024-06-06, godz. 08:17 Filharmonia ogłosiła casting dla młodych raperów Warsztaty ze znanym raperem Bonsonem i możliwość występu z orkiestrą symfoniczną. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ogłosiła casting dla młodych raperów. » więcej 2024-06-04, godz. 09:50 Zmarł Jan Szurmiej. Miał 78 lat Nie żyje Jan Szurmiej - polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej. Miał 78 lat. » więcej 2024-06-03, godz. 14:10 Szczecinianie wygrali międzynarodowy festiwal w Rumunii [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zdobył pierwsze miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci i Młodzieży „We were and we'll still be” w Rumunii. » więcej
21222324252627