Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.
Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.
- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.
„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.
Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.
Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) – Valse „La Seperation”
Wykonawcy
• Wojciech Kubica – pianista
• Wołodymyr Sywochip – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Zobacz także
2023-10-14, godz. 18:17
Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim
Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu.
» więcej
2023-10-14, godz. 14:45
Maestro Andrzej Boreyko z Orkiestrą Filharmonii Narodowej owacyjnie przyjęty w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Pierwszy koncert, jeszcze jako Filharmonia Warszawska, orkiestra zagrała przed 122 laty, bardzo szybko osiągając wybitny poziom artystyczny.
» więcej
2023-10-07, godz. 09:50
Światowa prapremiera „Helix Nebula” Andrzeja Szachowskiego w Filharmonii w Szczecinie
Artysta regularnie współpracuje z laureatem Oscara - polskim kompozytorem Janem A.P. Kaczmarkiem. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbyła się światowa prapremiera utworu „Helix Nebula” Andrzeja Sz…
» więcej
2023-10-06, godz. 14:52
Pianohooligan zagra w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie
Zmierzy się z wyjątkowymi dziełami. Znany pod pseudonimem Pianohooligan, od lat podbija serca publiczności na całym świecie - zarówno miłośników jazzu, jak i twardej klasyki. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w…
» więcej
2023-10-02, godz. 09:13
Finałowy koncert festiwalu "Mniejszości Pod Polską Flagą" [WIDEO]
To było wielkie podsumowanie wydarzeń dla mniejszości. Uroczysty koncert zwieńczył festiwal Mniejszości pod Polską Flagą.
» więcej
2023-09-30, godz. 16:31
Michał Zaborski i Jakub Kotynia zagrają w cyklu „Jazz w Willi”
Oryginalne zestawienie gitary i altówki oraz poszukiwanie nowych brzmień instrumentów odmienne od dotychczas ogólnie przyjętych. Dziś w rezydencji Augusta Lentza w Szczecinie kolejny koncert znanego cyklu „Jazz w Wilii”.
» więcej
2023-09-30, godz. 13:35
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie ze Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” [ZDJĘCIA]
Najwyższe odznaczenie państwowe za zasługi w dziedzinie kultury. Złoty Medal Gloria Artis przyznał Orkiestrze Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Glińsk…
» więcej
2023-09-29, godz. 20:56
"Dobry Wieczór Azja" w Studiu S1 Radia Szczecin [WIDEO]
Azjatycka energia zagościła w Studiu S1 Radia Szczecin.
» więcej
2023-09-29, godz. 16:30
Dzieła Pendereckiego, Ravela i Straussa otworzą jubileuszowy sezon Filharmonii w Szczecinie
75-lecie istnienia orkiestry i 70-lecie działalności filharmonii. Dziś Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna jubileuszowy sezon artystyczny 2023/2024.
» więcej
2023-09-29, godz. 12:55
"Dobry Wieczór, Azja!" w Studiu S1 Radia Szczecin [WIDEO]
Dalekowschodnie rytmy już w piątek wieczorem w Studiu S1 Radia Szczecin. O godzinie 19.00 rozpocznie się koncert "Dobry Wieczór, Azja!", podczas którego usłyszymy mieszankę wietnamskiej muzyki tradycyjnej oraz utworów z kręgu muzyki…
» więcej