Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.
Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.
- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.
„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.
Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.
Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) – Valse „La Seperation”
Wykonawcy
• Wojciech Kubica – pianista
• Wołodymyr Sywochip – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Zobacz także
2024-12-11, godz. 09:57
Wirtuozowski Fresco String Quintet w Filharmonii
Najmłodsi, pełni pasji instrumentaliści Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Opery na Zamku w Szczecinie. Absolwenci najlepszych polskich i zagranicznych uczelni muzycznych oraz akademii orkiestrowych, m.in. Sinfonii Varsovii, Narodowego…
» więcej
2024-12-10, godz. 07:37
Nominacje do Złotych Globów. Są polskie wątki [WIDEO]
W Stanach Zjednoczonych ogłoszono kandydatów do Złotych Globów. Najwięcej (10) nominacji zdobył musical Jacquesa Audiarda "Emilia Pérez". Nakręcony w Polsce film "Prawdziwy ból" z czterema nominacjami.
» więcej
2024-12-08, godz. 08:12
Irena Santor kończy jutro 90 lat
Podziwiana przez kilka pokoleń słuchaczy za kunszt, styl i gust. Jedna z największych Dam polskiej piosenki zaśpiewała niepoliczalną liczbę utworów po obu stronach globu. Irena Santor kończy jutro 90 lat.
» więcej
2024-12-07, godz. 17:18
Muzyka w dawnym Szczecinie. Koncert Adwentowy 2024
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza w sobotę na koncert adwentowy do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie przy ulicy Stoisława.
» więcej
2024-12-07, godz. 15:39
Duże Dzieci, czyli zespół, który tworzą ojciec i syn
Grają w nim Jakub May, perkusista i jego dziewięcioletni syn - Piotruś.
» więcej
2024-12-07, godz. 09:02
Konstanty kontra Ildefons w 13 Muzach [ZDJĘCIA]
"Konstanty kontra Ildefons" - premiera zwariowanej komedii muzycznej z piosenkami do tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego odbyła się na scenie Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie.
» więcej
2024-12-05, godz. 14:05
Petycja społeczników: była siedziba pogotowia może być miejscem kultury
Chcą utworzyć miejsce kultury przełomu wieków w willi po pogotowiu. Społecznicy zebrali prawie 1500 podpisów pod petycją w tej sprawie.
» więcej
2024-12-05, godz. 07:36
"Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?". Przegląd komedii Stanisława Barei
Przegląd komedii Stanisława Barei w Kinie Zamek w Szczecinie - to z okazji urodzin reżysera. Gdyby żył, 5 grudnia skończyłby 95 lat.
» więcej
2024-12-04, godz. 08:05
Gra Monopoly Stargard dostępna od połowy grudnia
Każdy będzie mógł zostać rekinem stargardzkich nieruchomości. Znana gra planszowa - Monopoly - tym razem ze Stargardem w roli głównej - trafia do sprzedaży.
» więcej
2024-12-03, godz. 16:31
Agnieszka Wilczyńska w rodzinnym Szczecinie z premierowym koncertem „Wirginia i Woolf” [ZDJĘCIA]
Uhonorowana m.in. Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fryderykiem za płytę „Tutaj mieszkam” z muzyką Andrzeja Jagodzińskiego do tekstów…
» więcej