Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.
Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.
- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.
„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.
Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.
Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.
Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) – Valse „La Seperation”
Wykonawcy
• Wojciech Kubica – pianista
• Wołodymyr Sywochip – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Zobacz także
2024-10-11, godz. 11:51
"Instrumenty to też jakaś forma ulokowania kapitału"
Emilia Goch Salvador i Emanuel Salvador z Baltic Neopolis Orchestry w "Rozmowie pod krawatem" opowiadali też o nowym projekcie Orkiestry Fundacja Stradivarius PL, która rozpoczęła kolekcje wysokiej klasy instrumentów.
» więcej
2024-10-11, godz. 09:19
Baltic Neopolis Orchestra rusza na podbój Azji
Na podbój azjatyckich sal koncertowych ruszają szczecińscy muzycy. Baltic Neopolis Orchestra zagra koncerty w Wietnamie i Hong Kongu.
» więcej
2024-10-11, godz. 07:36
Startuje 40. Warszawski Festiwal Filmowy
Dziś w Warszawie startuje jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. 40. Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 11 do 20 października.
» więcej
2024-10-10, godz. 10:47
Wystawa szczecinianki w Muzeum Sztuki Współczesnej
Na otwarcie wystawy prac Danuty Dabrowskiej, szczecinianki i artystki multimedialnej zaprasza Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie.
» więcej
2024-10-09, godz. 14:24
Kapela Janiszewskich odkrywa dawną muzyki Pomorza
Kapela Janiszewskich to rodzinne przedsięwzięcie. Od kilku lat muzycy współtworzą grupę PoMore Tanz Orkiestra. To polsko-niemiecki projekt, mający na celu odkrywanie dawnej muzyki Pomorza - tej polskiej i niemieckiej.
» więcej
2024-10-09, godz. 10:47
Dorrey Lin Lyles i Sylwester Ostrowski w Radiu Szczecin przed premierą albumu "One Voice" [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z powodzeniem łączy rolę saksofonisty jazzowego z rolą animatora kultury. Lider wielu prestiżowych projektów. Człowiek-instytucja o niespożytej energii, ogromnej sile przebicia i pozytywnej aurze. Sylwester Ostrowski nagrał kolejną…
» więcej
2024-10-07, godz. 07:54
Przyznano Nagrodę Literacką Nike
Poetka Urszula Kozioł otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2024. To jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce.
» więcej
2024-10-04, godz. 16:06
Najlepsi młodzi artyści Akademii Sztuki z nagrodami
Młodzi artyści Akademii Sztuki wyróżnieni przez marszałka województwa zachodniopomorskiego. Czwórka studentów otrzymała nagrody finansowe za najlepsze prace dyplomowe.
» więcej
2024-10-04, godz. 12:38
Filharmonią zawładnął Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA]
Cztery wernisaże oferujące zróżnicowane spojrzenie na sztukę współczesną, technologię i emocje. Ponadto - iluminacje świetlne oraz tłumy widzów; w czwartek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowano…
» więcej
2024-10-03, godz. 07:40
Rozpoczyna się 7. Festiwal Music.Design.Form [ZDJĘCIA]
Koncerty, debaty, wystawy i dyskusje - najnowsze trendy w sztuce współczesnej, muzyce, designie i technologiach. Dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM.
» więcej