Ich muzyki słuchano z zachwytem na przełomie XIX i XX wieku od Odessy po Nowy Jork. Był to czas erupcji wielu talentów kompozytorskich, nie tylko w Polsce. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią zapomniane dzieła rodzimych twórców z tamtego okresu: Witolda Maliszewskiego, Zygmunta Noskowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.
Orkiestrą zadyryguje Przemysław Neumann – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii w Szczecinie.
- Polskiej muzyki mamy bardzo dużo, ale niesłusznie zapomnianej. Myślę, że ten koncert i ten program udowadnia to w całej rozciągłości, że i Maliszewski, i Noskowski, i Paderewski powinni być grani zdecydowanie częściej. Za mojej bytności w Szczecinie melomani będą mieli okazję tej muzyki posłuchać więcej niż do tej pory – powiedział dyrygent.
Solistą wieczoru będzie Jakub Kuszlik – laureat IV nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopinowskiego w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.
- Będzie mi niezwykle miło wrócić do tego Koncertu po wielu latach, który miałem okazję wykonywać jako pierwszy pianista na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Od tego czasu wielokrotnie go wykonywałem i za każdym razem robię to z wielką przyjemnością, więc serdecznie zapraszam Państwa – podsumował Jakub Kuszlik.
Początek koncertu o godzinie 19.
Program
• Zygmunt Noskowski – Wariacje e-moll na temat własny
• Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17
• Witold Maliszewski – I Symfonia g-moll op. 8
Wykonawcy
• Jakub Kuszlik – fortepian
• Przemysław Neumann – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zobacz także
2023-02-12, godz. 15:47
Gala Replay Studio w Przecławiu, czyli tańczące ferie [ZDJĘCIA]
Jednym z pomysłów na udane ferie może być nauka tańca. A tańczyć możemy w domu, albo wybierając jedną ze szkół.
» więcej
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej
2023-02-10, godz. 21:17
Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii.
A konkretnie ich teledyski.
» więcej
2023-02-10, godz. 09:23
Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię
Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem".
» więcej
2023-02-09, godz. 14:59
Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA]
Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne".
» więcej
2023-02-09, godz. 11:39
"Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO]
Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę.
» więcej
2023-02-07, godz. 08:54
W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka
W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka.
» więcej
2023-02-06, godz. 08:35
Nagrody Grammy rozdane
Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce.
» więcej
2023-02-05, godz. 09:55
Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami…
» więcej
2023-02-04, godz. 12:38
Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie
Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata.
» więcej