Pięć premierowych dzieł symfonicznych spośród 284. z całego świata zabrzmiało w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Jury pod przewodnictwem prof. Aleksandra Nowaka ogłosiło wyniki III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Publiczności za utwór „asc / desc – (no) ending” otrzymał Maciej Kabza – asystent z Katedry Kompozycji Wydziału Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
- Jestem niezwykle podekscytowany, ale też jestem niezwykle zaszczycony, że zarówno jury, jak i publiczność doceniła mój utwór. Został doceniony kunszt techniki kompozytorskiej, ale również ta warstwa emocjonalna, ta historia, która szła za tym utworem. Jest to na prawdę niezwykle budujące. Daje taką motywację do dalszej pracy, do dalszego rozwoju. Mam nadzieję, że ten utwór jeszcze zostanie niejednokrotnie wykonany, bo rzeczywiście przyniósł mi wiele satysfakcji – stwierdził twórca.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics. Szczecińskich symfoników, którzy prawykonali m.in. dzieło Macieja Kabzy poprowadził jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki współczesnej, prof. Szymon Bywalec.
- Kompozytor postawił przede wszystkim na kolor, na barwę i operowanie spektralne dźwiękiem. Tutaj całe wyzwanie stanowiło uzyskanie właśnie tego koloru, który wymarzył sobie kompozytor, czy nawet wykreowanie tego koloru, co nie jest proste, bo orkiestra na co dzień nie gra tego typu utworów barwowych. Oczywiście potrafi zagrać wszystkie efekty, które kompozytor sobie zażyczył, ale oprócz zagrania trzeba jeszcze je jakoś ze sobą połączyć, trzeba tę barwę w pewien sposób wrażliwie kształtować, no i to się udało – podsumował prof. Szymon Bywalec.
Pomysłodawcą wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – fundator nagród będący także z Filharmonią w Szczecinie współorganizatorem przedsięwzięcia.
Laureaci Konkursu
Po wysłuchaniu wszystkich pięciu prawykonań jury pod przewodnictwem Aleksandra Nowaka, w składzie: Szymon Bywalec, Szymon Godziemba-Trytek, Przemysław Neumann, Diana Rotaru, Michał Ziółkowski oraz Anna Maria Huszcza – sekretarz konkursu, bez prawa głosu, zdecydowało, że:
• Maciej Kabza (Polska) otrzymał Pierwszą Nagrodę za utwór „asc / desc – (no) ending”
• Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania) – Drugą Nagrodę za utwór „Three Differential Fantasies”
• Massimo Lauricella (Włochy) – Trzecią Nagrodę za utwór „Poiché non vi sarà più notte, né luce di sole”
Przyznano także dwa wyróżnienia dla:
• Emircana Pehlivana (Turcja) za utwór „The Treachery of Images” i
• Girolamo Deraco (Włochy) za utwór „Sussicran virtual complex”
Swoje nagrody przyznały także orkiestra i publiczność:
• Nagrodę Orkiestry otrzymał Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania)
• Nagrodę Publiczności Maciej Kabza (Polska)
Zobacz także
2024-06-18, godz. 14:09
Młode talenty poszukiwane. Muzyków oceni m.in. Katarzyna Nosowska
Autorskie kompozycje, świeżość i nieszablonowe podejście do muzyki - tego poszukują organizatorzy Festiwalu Młodych Talentów. Właśnie rozpoczął się nabór do kolejnej odsłony wydarzenia, a na czele jury ponownie zasiądzie Katarzyna…
» więcej
2024-06-18, godz. 11:51
Owacyjne przyjęcie Chóru Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA]
Ponad stu śpiewaków na dwóch scenach - w Międzyzdrojach rozpoczęły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego.
» więcej
2024-06-17, godz. 19:59
Prawie 111 tysięcy widzów na koncercie...
W Stanach Zjednoczonych padł właśnie rekord - taka liczba fanów zgromadziła się na występie w południowym Teksasie gwiazdy muzyki Country Georga Straita. Poprzedni rekord przetrwał blisko 50 lat.
» więcej
2024-06-17, godz. 15:40
W Międzyzdrojach stanął pomnik profesora Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA]
W 1965 roku Jan Szyrocki - założyciel i dyrygent słynnego Chóru Politechniki Szczecińskiej - powołał do życia istniejący do dziś Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Z inicjatywy śpiewaków pracujących…
» więcej
2024-06-17, godz. 11:48
Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA]
Blisko 600. śpiewaków, ponad 20 chórów i 30. dyrygentów. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczął się najstarszy festiwal chóralny w Polsce - 59. Międzynarodowy im. prof. Jana Szyrockiego.
» więcej
2024-06-15, godz. 18:31
Vivaldi na inaugurację Sacrum Non Profanum
Koncertem „Vivaldi Forever - Cztery Pory Roku", w wykonaniu Muras/Brzezina Duo, zainaugurowany został w sobotę w Książnicy Pomorskiej 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum.
» więcej
2024-06-15, godz. 14:00
Zakończenie sezonu z Branfordem Marsalisem i Rune Bergmannem. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Wzruszający wieczór z owacjami na stojąco i bisami. Wczoraj, 14 czerwca 2024 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończyła jubileuszowy sezon artystyczny 2023/2024, w którym świętowano 75-lecie Orkiestry Filharmonii…
» więcej
2024-06-14, godz. 14:25
Music West Fest z muzyką zagląda w różne miejsca
Dobra wiadomość dla miłośników pozytywnych dźwięków. Przed nami dziesiąta, jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest.
» więcej
2024-06-14, godz. 11:03
"Koncentruję się wyłącznie na tym, żeby festiwal zaprezentował się jak najpiękniej"
Przed nami XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Rozpoczyna się już w sobotę w Szczecinie.
» więcej
2024-06-14, godz. 09:25
Sacrum Non Profanum w Szczecinie. "Kościółek w Trzęsaczu jest zbyt mały"
To nie kwestie finansowe, a artystyczne i techniczne. Tak dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tłumaczy jego przeniesienie do Szczecina i Świnoujścia.
» więcej