Popularyzują polskie i ukraińskie melodie z terenów Tymoszówki – miejsca urodzenia Karola Szymanowskiego. Ich motywy można usłyszeć w dziełach kompozytora. Dziś w studiu koncertowym Radia Szczecin wystąpi nagradzany na prestiżowych festiwalach muzyki tradycyjnej zespół Млиночок z Ukrainy.
Tworzą go muzykolodzy – etnobadacze, którzy przedstawią program w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Przyjaźnie” i projektu „Silna Polonia – Silna Polska” realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Stowarzyszenia Odra-Niemen – powiedziała prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Działalność oparta na ludowości Szymanowskiego jest nam znana, natomiast nie znamy tych utworów, które będą zaprezentowane. To wspaniała okazja do zpoznania się z nieznanym rozdziałem twórczości Karola Szymanowskiego – uzupełniła profesor.
Wieczór wypełnią również pieśni polskiego twórcy w wykonaniu studentek Wydziału Wokalnego uczelni: Gabrieli Augustyn, Weroniki Włodarczyk oraz Iryny Naumenko.
- Zaprezentuję „Daleko został cały świat” z cyklu sześciu pieśni do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Została poświęcona jego siostrze, Stanisławie Szymanowskiej, która później stała się interpretatorką twórczości brata – stwierdziła Irina Naumenko.
Koncert rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp jest bezpłatny.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw. Współorganizacji przedsięwzięcia podjęli się Polskie Radio Szczecin SA w likwidacji oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Wśród Partnerów imprezy są: Województwo Zachodniopomorskie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim i Stowarzyszenie Polonia im. Karola Szymanowskiego.
Projekt dofinansowany ze środków Budżetu Państwa zorganizowano z funduszów otrzymanych m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Stowarzyszenia Odra-Niemen i Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw.
Edycja tekstu: Michał Król
Zobacz także
2021-09-13, godz. 11:01
Grand Prix dla "Wielkich ust"
Grand Prix Kontrapunktu - wielką nagrodę publiczności widzowie przyznali belgijskiemu spektaklowi "Wielkie usta".
» więcej
2021-09-11, godz. 18:09
Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju
"Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021" zawita do Trzcińska-Zdroju.
» więcej
2021-09-11, godz. 14:04
Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie
Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej.
» więcej
2021-09-10, godz. 17:57
Rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”
Otwarcie wystawy prezentującej sylwetkę kompozytora Marka Jasińskiego zainaugurowało w piątek w Stargardzie I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”.
» więcej
2021-09-09, godz. 19:29
Chór ZUT-u z nagrodą na festiwalu w Indonezji [WIDEO]
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdobył kolejna prestiżową nagrodę.
» więcej
2021-09-09, godz. 17:54
Kolejny dzień Kontrapunktu [ZDJĘCIA]
W czwartek na Kontrapunkcie kolejne trzy spektakle.
» więcej
2021-09-09, godz. 12:08
Zmarł Wiesław Gołas
Nie żyje Wiesław Gołas - polski aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, wykonawca piosenki aktorskiej.
» więcej
2021-09-08, godz. 15:00
Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” zaprasza na bezpłatne zwiedzanie
Już ponad sto osób zgłosiło się do pilotażowego zwiedzania Stargardzkiego Centrum Nauki "Filary".
» więcej
2021-09-08, godz. 09:15
55. Przegląd Teatrów Małych Form na półmetku
W środę kolejne prezentacje w ramach Kontrapunktu.
» więcej
2021-09-07, godz. 07:35
"Mocne uderzenie, trzeba trochę pomyśleć"
W Szczecinie trwa święto teatralne, czyli 55. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Festiwal od kilku lat ma dwa nurty konkursowe: konkurs główny i OFF Kontrapunkt.
» więcej