Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Trzy polskie koprodukcje znalazły się na Oscarowej "shortliście", z której następnie wybranych zostanie pięć filmów nominowanych w poszczególnych kategoriach.
"Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna (koprodukcja polsko-duńsko-szwedzka), na shortliście w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. Zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. Obraz powalczy o statuetkę dla Danii. Film był kręcony w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Łodzi i Zgierzu.

"Niedźwiedź Wojtek" w reżyserii Iaina Gardnera (koprodukcja polsko-brytyjska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Scenariusz filmu jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.

"Pomarańcza z Jaffy" w reżyserii Mohammeda Almughaniego (koprodukcja polska- francuska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film fabularny.

Mohammed, młody Palestyńczyk, szuka taksówki, która pozwoli mu przekroczyć punkt kontrolny. Chce dołączyć do matki, która czeka na niego po stronie izraelskiej, aby towarzyszyć jej w drodze do Jaffy, niedaleko Tel Awiwu. Farouk, taksówkarz, waha się, ponieważ młody mężczyzna nie ma przepustki, a jedynie legitymację studencką rezydenta Europy. Po przybyciu na punkt kontrolny Faruk odkrywa, że Mohammed próbował już przekroczyć granicę w innym punkcie - Qalandii, ale bez powodzenia...

Nominacje do Oskarów zostaną ogłoszone 17 stycznia przyszłego roku.

Edycja tekstu: Michał Król

Zobacz także

2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 14:06 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej 2024-06-21, godz. 15:24 Rozpoczyna się 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od sześciu dekad lato w Kamieniu Pomorskim jest czasem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2024-06-21, godz. 14:13 Filipińczycy oczarowali na Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończyły się zmagania konkursowe 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. Wczoraj publiczność najgoręcej oklaskiwała University Of The Philippines Manila Chorale. » więcej 2024-06-21, godz. 12:57 Kolejny cios w szczecińską kulturę Dorota Serwa nie będzie już dyrektorką Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin. » więcej 2024-06-21, godz. 12:43 Nie dla nich emerytura - aktorzy seniorzy znów na scenie Akcja "Teatr dla aktorów seniorów" to nowy projekt Marty Łągiewki, aktorki znanej z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Artystka działa także pod szyldem Marta Robi Sceny. Tym razem do współpracy zaprosiła swoich starszych kolegów… » więcej 2024-06-21, godz. 12:42 Szczecińska animacja z francuską nagrodą Film "Joko" Izabeli Plucińskiej, współprodukowany w Szczecinie wrócił właśnie z nagrodą z prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji. » więcej
22232425262728