Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Trzy polskie koprodukcje znalazły się na Oscarowej "shortliście", z której następnie wybranych zostanie pięć filmów nominowanych w poszczególnych kategoriach.
"Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna (koprodukcja polsko-duńsko-szwedzka), na shortliście w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. Zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. Obraz powalczy o statuetkę dla Danii. Film był kręcony w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Łodzi i Zgierzu.

"Niedźwiedź Wojtek" w reżyserii Iaina Gardnera (koprodukcja polsko-brytyjska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Scenariusz filmu jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.

"Pomarańcza z Jaffy" w reżyserii Mohammeda Almughaniego (koprodukcja polska- francuska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film fabularny.

Mohammed, młody Palestyńczyk, szuka taksówki, która pozwoli mu przekroczyć punkt kontrolny. Chce dołączyć do matki, która czeka na niego po stronie izraelskiej, aby towarzyszyć jej w drodze do Jaffy, niedaleko Tel Awiwu. Farouk, taksówkarz, waha się, ponieważ młody mężczyzna nie ma przepustki, a jedynie legitymację studencką rezydenta Europy. Po przybyciu na punkt kontrolny Faruk odkrywa, że Mohammed próbował już przekroczyć granicę w innym punkcie - Qalandii, ale bez powodzenia...

Nominacje do Oskarów zostaną ogłoszone 17 stycznia przyszłego roku.

Edycja tekstu: Michał Król

Zobacz także

2025-01-04, godz. 15:29 "Na rauszu" - premiera we Współczesnym [ZDJĘCIA] W Teatrze Współczesnym w Szczecinie odbędzie się w sobotę premiera "Na rauszu" Thomasa Vinterberga i Tobiasa Lindholma. To pierwsze przedstawienie w roku 2025 na szczecińskich scenach. » więcej 2025-01-04, godz. 11:38 Owacyjne przyjęcie „Don Diri Don” i „West Side Sinfonietty” w Filharmonii [ZDJĘCIA] Brawa na stojąco, a na bis wspólne śpiewanie z publicznością. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały polskie oraz zagraniczne kolędy i pastorałki. Chór Don Diri Don Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego… » więcej 2025-01-04, godz. 10:24 Program kulturalny w Brukseli polskiej prezydencji W piątek gala w Warszawie inaugurująca polską prezydencję w Unii Europejskiej, w Brukseli uroczystość za 10 dni. To będzie także początek programu kulturalnego w Belgii na czas półrocznego przewodnictwa Polski w Unii. » więcej 2025-01-03, godz. 17:41 Wieloletni kronikarz Świnoujścia na wystawie w Muzeum Rybołówstwa Morskiego [ZDJĘCIA] Stworzył pierwsze świnoujskie muzeum, był wieloletnim kronikarzem miasta i badaczem historii regionu i to właśnie jemu poświęcona jest wystawa czasowa w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. » więcej 2025-01-03, godz. 11:03 Nowy dyrektor Współczesnego: Jest zdecydowanie lepiej Jest już oficjalnie nowy dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Michał Buszewicz objął to stanowisko z początkiem stycznia. » więcej 2025-01-03, godz. 09:10 "Spektakl to jest jakiś procent wykonanej pracy" Sztuka, ale też - edukacja. Nowy dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie zdradza na naszej antenie swoje plany. » więcej 2025-01-03, godz. 08:12 „Don Diri Don” rozpoczyna obchody 35-lecia istnienia w Złotej Sali Filharmonii Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu. Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Dziś w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Chór Don Diri Don… » więcej 2025-01-02, godz. 12:52 Zmarła najstarsza szczecińska aktorka Maria Bakka-Gierszanin Zmarła wieloletnia aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie Maria Bakka-Gierszanin. Miała 102 lata. Była najstarszą czynną zawodowo szczecińską aktorką i jedną z najstarszych w Polsce - poinformował w czwartek teatr. » więcej 2024-12-31, godz. 18:01 Teatr Współczesny przywita nowy rok czarną komedią Przedpremierowym pokazem "Na rauszu" przywitają nowy rok aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na dużej scenie zaprezentują zrealizowaną przez siebie sztukę Thomasa Vinterberga i Tobiasa Lindholma. » więcej 2024-12-31, godz. 09:35 Koncert Sylwestrowy i Noworoczny w Złotej Sali Filharmonii Orkiestra symfoniczna i przebojowy program: 35. rocznicę nieprzerwanej działalności w tym samym składzie świętować będzie sekcja perkusyjna szczecińskich symfoników. Wszystko wydarzy się dziś, 31 grudnia podczas Koncertu Sylwestrowego… » więcej
1234567