Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-11-22, godz. 14:01 Światowy znawca fotografii w Szczecinie "Nowe kierunki rozwoju cywilizacyjnego ujawniające się w charakterystyce obrazu cyfrowego" to tytuł wykładu, jaki André Rouillé wygłosi dla studentów Akademii Sztuki. » więcej 2011-11-22, godz. 08:04 Nie ma pieniędzy na "Pogranicza" Szczecińskie "Pogranicza" w tym roku się już nie ukażą. Na wydanie kolejnego numeru literackiego dwumiesięcznika zabrakło 20 tysięcy złotych. » więcej 2011-11-22, godz. 07:35 Szczecinianie napiszą muzykę do ekranizacji komiksu? Szczecińscy muzycy mają szansę na współtworzenie ścieżki dźwiękowej do nowego polskiego filmu. » więcej 2011-11-21, godz. 14:35 Nowa inicjatywa aktorów w Teatrze Polskim Premierą "Wszystko o mężczyznach" Miro Gavrana rozpoczyna działalność dziś w Szczecinie nowa inicjatywa aktorska - Scena Poniedziałek. » więcej 2011-11-20, godz. 17:23 Studenci zachęcają do radiowej przygody Studencka rozgłośnia ArcyRadio poszukuje chętnych do współpracy. » więcej 2011-11-19, godz. 11:36 Debata z ks. Bonieckim bez dziennikarzy "Prawda w oczy kole? Miejsce prawdy życiu człowieka" to tytuł dwudniowej debaty w której udział biorą ks. Adam Boniecki oraz o. Ludwik Wiśniewski i prof. Ryszard Bugaj. » więcej 2011-11-19, godz. 11:11 Czy opłaca się myśleć o człowieku w architekturze? Pokazem filmu "Barcelona" szczecińskiego reżysera Andrzeja Fadera zakończy się w 13 Muzach festiwal architektoniczny Westival - Sztuka Architektury. » więcej 2011-11-19, godz. 08:58 Szczecin: Koncert TGD w Zaduszki Akademickie Zespół Trzecia Godzina Dnia zaśpiewa dziś w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Zwycięstwa. To główny punkt Zaduszek Akademickich, które co roku odbywają się u szczecińskich chrystusowców. » więcej 2011-11-18, godz. 15:27 Prawda w oczy kole - debata z ks. Bonieckim w Zamku Ks. Adam Boniecki, o. Ludwik Wiśniewski, prof. Ryszard Bugaj to niektórzy goście dwudniowej debaty "Prawda w oczy kole? Miejsce prawdy życiu człowieka", która rozpocznie się dziś o 18 w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-11-18, godz. 14:08 Cenne klejnoty w Muzeum Narodowym Jedna z najcenniejszych kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie ponownie będzie dostępna dla zwiedzających. » więcej
602603604605606607608