Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2013-02-22, godz. 17:24 Wielkie podróżnicze święto w Gryfinie W Gryfinie rozpoczął się Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Przez blisko dwa tygodnie w kilku miejscach miasta i okolic odbywać się będą pokazy filmów ze wszystkich zakątków świata. » więcej 2013-02-22, godz. 13:23 Opera na Zamku nominowana do Fryderyka Akademia Fonograficzna ogłosiła listę kandydatów do najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce. » więcej 2013-02-22, godz. 11:48 Konflikt w Filharmonii. Muzycy kontra dyrygent Część muzyków z orkiestry Filharmonii Szczecińskiej nie chce pracować z obecnym dyrygentem Michałem Dworzyńskim - pisze "Gazeta Wyborcza". » więcej 2013-02-21, godz. 18:40 Kolejne "dłonie" w Alei: Banaszak i Kamiński Czternaście odcisków dłoni przybędzie w tym roku w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Znany jest też wstępny program tegorocznego Festiwalu Gwiazd. » więcej 2013-02-21, godz. 13:30 Olga Adamska w Radiu Szczecin [WIDEO] Olga Adamska - aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie - była w czwartek gościem audycji "Moje miasto, moja muzyka" w związku z 16. urodzinami znanej i lubianej sceny kabaretowej "Czarnego Kota Rudego". » więcej 2013-02-20, godz. 18:56 Widzowie go kochają, świętuje urodziny [ZDJĘCIA, WIDEO] 16. urodziny świętuje szczeciński kabaret "Czarny Kot Rudy". Jubileusz uczci maratonem aż pięciu koncertów w Teatrze Polskim, a pierwszy już w środę - wystąpi Kabaret Tenor Czesława Jakubca. » więcej 2013-02-20, godz. 14:35 Japońska pianistka zagra dla dzieci [WIDEO] Fujiko Hemming wystąpi w środowy wieczór w Domu Kultury w Kamieńcu. Japońska pianistka zagra na rzecz szczecińskiego Stowarzyszenia Tęcza. » więcej 2013-02-19, godz. 16:17 Paczki z Zachodu: Czekało na nie wiele rodzin "Paczki solidarności" - to tytuł dokumentu Lwa Hohmanna, który opowiada o spontanicznym ruchu wsparcia Polaków przez Niemców z dawnego RFN. Film będzie można zobaczyć we wtorek w szczecińskim Inkubatorze Kultury. » więcej 2013-02-19, godz. 07:30 Nie będą oszczędzać na remoncie Zamku Nie 15 a 25 milionów ma kosztować remont Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2013-02-18, godz. 11:31 Szczeciński jazzman doceniony przez Polskie Radio [POSŁUCHAJ] Saksofonista Sylwester Ostrowski wraz z nowojorskimi jazzmanami, trębaczem Piotrem Wojtasikiem i wokalistką Angeliką Anozie wystąpi w legendarnym studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. » więcej
548549550551552553554