Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wyjątkowy koncert 14 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Pomysłodawcą wieczoru pt. „Musica negra y blanca” w ramach cyklu Rubato jest wybitny perkusista, kompozytor i producent muzyczny – José Manuel Albán Juárez.

Zabrzmią oberki z Brogowej, Radomia, Szydłowca i innych miejsc Polski, które dzięki połączeniu z peruwiańskimi melodiami, dostarczą unikalnych, wręcz hipnotyzujących doznań. Na pewno pięknie się scalą dwie różne tradycje muzyczne, w których wyrósł autor projektu, znany również pod pseudonimem artystycznym „Manolo”.

Warto przy okazji dodać, że urodził się w Szczecinie w polsko-peruwiańskiej muzycznej rodzinie. Tu ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Zadebiutował w latynoskim zespole swojego ojca, Son Latino. W roku 2000 przeniósł się do Warszawy, żeby kontynuować edukację pod kierunkiem Czesława „Małego” Bartkowskiego. Rozpoczął też pięcioletnią pracę z Reinaldo Ceballo i zespołem Calle Sol. Równolegle z grupą Maanam i wieloma artystami reprezentującymi różnorodną stylistykę. Wkrótce stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków.

Jego talentem zachwycili się m.in. Ewa Bem, Kora Jackowska, Krystyna Prońko, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz, Tomasz Stańko, Krzesimir Dębski, Radzimir Dębski „Jimek”, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Waglewski, by wymienić tylko kilkoro. Nagrał z wieloma, równie doskonałymi artystami mnóstwo albumów, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Knittel, Zakopower, Bel Air, Los Payos, Łona i Webber, Fisz i Emade (Tworzywo Sztuczne), Marika, Jan Komar, Natu & Envee, Magda Navarrete, Kazana /Twister/Alban-Juarez, Stańko/Smolik (Peyotl), Etopiryna, Capitalistas, Młynarski plays Młynarski i Ritmodelia. Lista wykonawców jest nieskończenie długa.

Jako solista występował m.in. z orkiestrami: NOSPR, Sinfonia Varsovia, Narodowego Forum Muzyki, Aukso, Filharmonii Śląskiej, Kameralną Amadeus, Polską Orkiestrą Radiową, WDR Sinfonieorchester Köln, Konzerthausorchester Berlin i Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.

Obecnie związany jest z grupami: Łona i Webber & The Pimps, Marita Albán Juárez Quartet, Musica negra y blanca, oraz z salsowym kolektywem SalsaCentral. Jest czołowym solistą koncertowym Radzimira Dębskiego „Jimka”.

W tej chwili obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Znakomita to okazja, by wysłuchać wywiadu, który gorąco polecam, jak i koncertu w Filharmonii w Złotej Sali Filharmonii, podczas którego premierowo będą wykonane polskie oberki w genialnych opracowaniach Piotra Zabrodzkiego (fortepian), Shachara Elnatana (gitara), Radosława Nowickiego (saksofon), Sławomira Kurkiewicza (kontrabas) Nikodema Bąkowskiego (perkusja) i José Manuel Albán Juárez (instrumenty perkusyjne).
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z MANOLO – José Manuel Albán Juárez
 

Zobacz także

2024-04-28, godz. 11:02 Adrian Łabanowski | „Kiedy napisałem pierwszą linijkę, to łzy mi popłynęły, jak groch...”. NO LOGO wydał nowy… To jedyny numer, przy pisaniu którego płakałem. Głównym bohaterem jest nasz dziadek Rysiek. Niesamowity gość. Niektórzy z Was Go znali i wiedzą, jakim… » więcej 2024-04-28, godz. 11:06 Rockerzy-surferzy z WAKE UP GIANT wydali nową płytę pt. „Zombi” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Paul, Banan i Czipis – to pseudonimy artystyczne muzyków grupy WAKE UP GIANT powstałej w 2019 roku w Warszawie. Nie tylko w Ich przekonaniu najlepsze warunki… » więcej 2024-04-21, godz. 11:55 Aśka Tyszkiewicz nagrodzona Złotym Popkillerem [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Pierwsza raperka w Polsce znana jako Aha T otrzymała Złotego Popkillera 2024. Najbardziej prestiżową nagrodę hip-hopowej sceny w Polsce wręczono nadzwyczajnej… » więcej 2024-04-21, godz. 09:23 Marcin Styczeń ujawnia swój najnowszy „Szyfr” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Pieśniarz, kompozytor i autor tekstów niezależny od ponad dwudziestu lat od wielkich wytwórni, mód i mainstreamowych mediów. Zależny tylko od swoich słuchaczy… » więcej 2024-04-14, godz. 10:00 Mariusz Lubomski w Szczecinie z albumem „Sęk You” [SPOTKANIE z ARTYSTĄ przed koncertem, ZDJĘCIA] Mariusz Lubomski – potomek szlacheckiego rodu Lubomskich, którego jedna z gałęzi zamieszkuje w Toruniu, polski artysta plastyk i muzyk, zaliczany do wykonawców… » więcej 2024-04-07, godz. 10:58 Natalia Kwiatkowska z „Cheap Tobacco” BEZ SŁÓW | „Jestem z planety Miłość...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Czterokrotnie została uznana za najlepszy bluesowy głos w Polsce i trzykrotnie nominowana do tytułu „Wokalistka Rocku Antyradia”. Natalia Kwiatkowska… » więcej 2024-03-31, godz. 09:50 Alicja Węgorzewska | „Mezzosopranistki rozpoczynają od ról spodenkowych...” [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Śpiewała w tak prestiżowych salach koncertowych, jak m.in. Concergebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Neue Oper Wien w Wiedniu czy La Fenice w Wenecji… » więcej 2024-03-31, godz. 10:56 ENEJ z najnowszym albumem „Vesna” w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Już w sobotę, 6 kwietnia 2024 roku zespół ENEJ wystąpi w Szczecinie z utworami pochodzącymi z najnowszego albumu grupy pt. „Vesna”. Założona w 2002… » więcej 2024-03-31, godz. 10:55 Łukasz Drapała poleca balladę „Nie będziesz sama” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Z wykształcenia ekonomista, historyk oraz menedżer kultury, a z zamiłowania i zawodu muzyk. Łukasz Drapała ma na swoim koncie kilka dobrze przyjętych singli… » więcej 2024-03-24, godz. 11:50 DEL-M, czyli Marcin Jankowski najlepszy w „Będzie głośno!” | „Proponuję moją Mantrę. Wydaje mi się, że jestem...”… Otrzymał główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Będzie głośno!” organizowanym przez Damiana Sikorskiego – dziennikarza Czwórki Polskiego Radia… » więcej
12345