Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
José Manuel Albán Juárez MANOLO – perkusista, kompozytor, producent muzyczny. Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Wyjątkowy koncert 14 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Pomysłodawcą wieczoru pt. „Musica negra y blanca” w ramach cyklu Rubato jest wybitny perkusista, kompozytor i producent muzyczny – José Manuel Albán Juárez.

Zabrzmią oberki z Brogowej, Radomia, Szydłowca i innych miejsc Polski, które dzięki połączeniu z peruwiańskimi melodiami, dostarczą unikalnych, wręcz hipnotyzujących doznań. Na pewno pięknie się scalą dwie różne tradycje muzyczne, w których wyrósł autor projektu, znany również pod pseudonimem artystycznym „Manolo”.

Warto przy okazji dodać, że urodził się w Szczecinie w polsko-peruwiańskiej muzycznej rodzinie. Tu ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Zadebiutował w latynoskim zespole swojego ojca, Son Latino. W roku 2000 przeniósł się do Warszawy, żeby kontynuować edukację pod kierunkiem Czesława „Małego” Bartkowskiego. Rozpoczął też pięcioletnią pracę z Reinaldo Ceballo i zespołem Calle Sol. Równolegle z grupą Maanam i wieloma artystami reprezentującymi różnorodną stylistykę. Wkrótce stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków.

Jego talentem zachwycili się m.in. Ewa Bem, Kora Jackowska, Krystyna Prońko, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz, Tomasz Stańko, Krzesimir Dębski, Radzimir Dębski „Jimek”, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Waglewski, by wymienić tylko kilkoro. Nagrał z wieloma, równie doskonałymi artystami mnóstwo albumów, wśród których znaleźli się m.in. Krzysztof Knittel, Zakopower, Bel Air, Los Payos, Łona i Webber, Fisz i Emade (Tworzywo Sztuczne), Marika, Jan Komar, Natu & Envee, Magda Navarrete, Kazana /Twister/Alban-Juarez, Stańko/Smolik (Peyotl), Etopiryna, Capitalistas, Młynarski plays Młynarski i Ritmodelia. Lista wykonawców jest nieskończenie długa.

Jako solista występował m.in. z orkiestrami: NOSPR, Sinfonia Varsovia, Narodowego Forum Muzyki, Aukso, Filharmonii Śląskiej, Kameralną Amadeus, Polską Orkiestrą Radiową, WDR Sinfonieorchester Köln, Konzerthausorchester Berlin i Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.

Obecnie związany jest z grupami: Łona i Webber & The Pimps, Marita Albán Juárez Quartet, Musica negra y blanca, oraz z salsowym kolektywem SalsaCentral. Jest czołowym solistą koncertowym Radzimira Dębskiego „Jimka”.

W tej chwili obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Znakomita to okazja, by wysłuchać wywiadu, który gorąco polecam. Spotkanie z Artystą otwiera kompozycja „Los Misterios de Buey” wykonana z siostrą Maritą Albán Juárez. Ilustracją rozmowy są ponadto utwory, które nagrywał z Łoną i Weberem, Markiem Kazaną z „Twister Alban Juarez”, Korą z Maanam i zespołem w składzie: Piotr Zabrodzki – fortepian, Shachar Elnatan – gitara, Radosław Nowicki – saksofon, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas i Nikodem Bąkowski – perkusja, z którym we wtorek, 14 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie premierowo wykona polskie oberki w genialnych opracowaniach wspomnianych artystów.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z MANOLO – José Manuel Albán Juárez
 

Zobacz także

2024-05-19, godz. 11:02 Anna Rusowicz – „Dziewczyna Słońca”. Premiera albumu 25 maja 2024 [ROZMOWA z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] „Dziewczyna słońca” – to tytuł najnowszej płyty Anna Rusowicz, na której znalazło się dziesięć piosenek zainspirowanych muzycznym bogactwem hippisowskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 11:14 Weronika Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie zaśpiewała w słynnej wiedeńskiej Musikverein [WYWIAD ze ŚPIEWACZKĄ… Gościem programu jest Weronika Włodarczyk – mezzosopranistka – studentka w klasie śpiewu dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, prof. AS na Wydziale… » więcej 2024-05-12, godz. 09:48 Henryk Miśkiewicz | „Kakaruka zapowiada mój najnowszy album pt. „Come Back...”. Premiera w czerwcu 2024...” [ROZMOWA… Głowa jazzowego klanu, wirtuoz saksofonów i klarnetów, kompozytor i bandleader – Henryk Miśkiewicz. Polecam gorąco spotkanie z wybitnym muzykiem przy okazji… » więcej 2024-05-12, godz. 09:45 NOWATOR z premierą utworu „Nie wierzę w marzenia” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] » więcej 2024-04-06, godz. 09:43 Marcin Czerwiński „Czersky” | Diament i Platyna za „Brokat” [ROZMOWA z „CZERSKYM”, ZDJĘCIA] Marcin Czerwiński znany również jako „Czersky” jest autorem niecodziennego momentu dla polskiej muzyki. Temu wokaliście, producentowi i kompozytorowi… » więcej 2024-05-05, godz. 09:56 Tadeusz Olchowski proponuje album pt. „Poczekalnia” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Śpiewa o tym, o czym każdy człowiek prędzej czy później się przekona, że najlepiej być sobą, nie unikać trudnych wyborów i z godnością przyjmować… » więcej 2024-04-28, godz. 11:02 Adrian Łabanowski | „Kiedy napisałem pierwszą linijkę, to łzy mi popłynęły, jak groch...”. NO LOGO wydał nowy… To jedyny numer, przy pisaniu którego płakałem. Głównym bohaterem jest nasz dziadek Rysiek. Niesamowity gość. Niektórzy z Was Go znali i wiedzą, jakim… » więcej 2024-04-28, godz. 11:06 Rockerzy-surferzy z WAKE UP GIANT wydali nową płytę pt. „Zombi” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Paul, Banan i Czipis – to pseudonimy artystyczne muzyków grupy WAKE UP GIANT powstałej w 2019 roku w Warszawie. Nie tylko w Ich przekonaniu najlepsze warunki… » więcej 2024-04-21, godz. 11:55 Aśka Tyszkiewicz nagrodzona Złotym Popkillerem [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ, ZDJĘCIA] Pierwsza raperka w Polsce znana jako Aha T otrzymała Złotego Popkillera 2024. Najbardziej prestiżową nagrodę hip-hopowej sceny w Polsce wręczono nadzwyczajnej… » więcej 2024-04-21, godz. 09:23 Marcin Styczeń ujawnia swój najnowszy „Szyfr” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Pieśniarz, kompozytor i autor tekstów niezależny od ponad dwudziestu lat od wielkich wytwórni, mód i mainstreamowych mediów. Zależny tylko od swoich słuchaczy… » więcej
12345