Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Cypr. Fot. www.google.pl/maps
Cypr. Fot. www.google.pl/maps
Polscy archeolodzy na Cyprze zaprezentują swoje osiągnięcia. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego otworzą na miejscu wystawę i zorganizują w mieście Pafos widowisko multimedialne.
Ekipa z Uniwersytetu Jagiellońskiego działa w Pafos od 2011 roku. Bada agorę, czyli rynek starożytnego miasta, i odkryła tam dwa duże budynki, sklepiki i resztki naczyń. Jak mówi Polskiemu Radiu szefowa ekspedycji, profesor Ewdoksia Papuci-Władyka, od dwóch lat dzięki dotacji Narodowego Centrum Nauki archeolodzy pracują także poza centrum starożytnego miasta.

- Poszukujemy nie tylko różnych elementów, związanych z życiem gospodarczym miasta, również poza agorą. Szukamy infrastruktury gospodarczej, związanej z działalnością gospodarczą i handlem, a wiadomo, że Pafos było stolicą antycznego Cypru - podkreśla pani profesor.

W październiku polscy badacze otworzą w Pafos wystawę fotografii i zorganizują na miejscu widowisko multimedialne. W ten sposób przedstawią swój dorobek.

- Pafos w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury. Przejęło tę rolę po Wrocławiu. Postanowiliśmy pokazać nasze prace na agorze i poza nią. Jest to przygotowywana wystawa fotografii, ale szykujemy również multimedialny projekt, który nazwaliśmy Misterium Miasta Afrodyty Pafos 2017 - powiedziała profesor Ewdoksia Papuci-Władyka.

Projekt wspiera finansowo polskie MSZ, a także lokalne cypryjskie władze. Pafos to jedno z najbardziej popularnych na Cyprze miejsc, także wśród polskich turystów. Polscy archeolodzy pracują na wyspie od 50 lat.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty