Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego leczenia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego leczenia. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Przeterminowane i o nieustalonym pochodzeniu leki na oddziałach szpitalnych i w aptekach. Z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że gospodarowanie lekami w szpitalach oraz funkcjonowanie w nich aptek i działów farmacji nie zapewnia pacjentom bezpiecznego leczenia.
- Zaniedbania były na tyle poważne, że mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów, jak w przypadku dekompletowania zestawów przeciwwstrząsowych - mówi prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski. - Okazało się, że w niemal co drugim kontrolowanym szpitalu, adrenalina była wbrew zasadom, wyjmowana z zestawów i osobno chowana do lodówek, aby przedłużyć jej trwałość. Taka sytuacja podyktowana zapewne chęcią osiągnięcia w sumie małych oszczędności mogłaby opóźniać udzielenie pomocy w nagłych przypadkach, gdy zagrożone jest życie pacjenta.

- Stwierdzone nieprawidłowości mogą wynikać między innymi z nierzetelnego prowadzenia ewidencji leków - dodaje Kwiatkowski. - W niemal 80 procentach skontrolowanych szpitali stwierdzono niezgodności pomiędzy faktycznym stanem magazynowym leków a ewidencjami. W połowie szpitali zdarzały się pojedyncze przypadki niewłaściwego przechowywania leków w oddziałach. Wiele magazynów, gdzie przechowywano leki, nie spełniało podstawowych wymogów technicznych.

NIK przeprowadził kontrolę w latach 2015-2017 w 24 szpitalach, na terenie województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.
- Zaniedbania były na tyle poważne, że mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów, jak w przypadku dekompletowania zestawów przeciwwstrząsowych - mówi prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski.
- Stwierdzone nieprawidłowości mogą wynikać między innymi z nierzetelnego prowadzenia ewidencji leków - dodaje Kwiatkowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty