Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Minister zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zachęcają do szczepienia przeciwko odrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zachęcają do szczepienia przeciwko odrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Na Mazowszu potwierdzono kolejne zachorowania na odrę. W sumie od 10 października odnotowano 56 podejrzeń i potwierdzonych zachorowań.
- W większości są to pojedyncze zachorowania, największe ognisko epidemiczne odry jest w powiecie pruszkowskim - poinformowała Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

- Tam zarejestrowano łącznie 30 zgłoszeń podejrzeń i przypadków zachorowań na odrę, w tym 5 obywateli Ukrainy oraz 1 osoby narodowości wietnamskiej. Z tego 18 osób jest już zdrowych, a u 11 chorych badaniami laboratoryjnymi potwierdzono odrę. W większości były to osoby niezaszczepione - wyliczała Joanna Narożniak.

W Warszawie zarejestrowano 14 zgłoszeń podejrzeń i zachorowań na odrę. W dwóch przypadkach chorobę potwierdzono badaniami laboratoryjnymi. Wszystkie przypadki dotyczą nieszczepionych osób dorosłych - mieszkańców Warszawy: 11 obywateli polskich, 2 obywateli Ukrainy i 1 obywatela Wietnamu. Wśród tych osób nadal 4 osoby są hospitalizowane. W Warszawie stwierdzono dwa ogniska epidemiczne w zakładach pracy na terenie miasta.

Dotychczas zaszczepiono w ramach nadzoru epidemiologicznego około 200 osób. Kilkaset kolejnych osób, zidentyfikowanych z kontaktu z osobami chorymi w ogniskach w Warszawie, jest w trakcie weryfikowania przez inspekcję sanitarną, czy byli zaszczepieni.

Osoby nieuodpornione są kierowane do szczepienia interwencyjnego.

Powiatowe stacje sanepidu oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie nie prowadzą w swoich siedzibach ani kwalifikacji medycznej pacjentów do szczepień ani nie wykonują szczepień. W tym celu zostały wyznaczone w każdym powiecie punkty szczepień.
- Zarejestrowano łącznie 30 zgłoszeń podejrzeń i przypadków zachorowań na odrę, w tym 5 obywateli Ukrainy oraz 1 osoby narodowości wietnamskiej. Z tego 18 osób jest już zdrowych, a u 11 chorych badaniami laboratoryjnymi potwierdzono odrę. W większości był

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty