Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Komisja Europejska popiera plan odstrzałów dzików w walce z ASF, na który zdecydowała się Polska. Bruksela przyznaje, że odpowiedni odstrzał jest skutecznym sposobem walki z afrykańskim pomorem świń.
Jeden z urzędników powiedział Polskiemu Radiu, że Unia wyciągnęła wnioski z wcześniejszych lat, kiedy nie zalecała odstrzału. Teraz jednak okazało się, że wirus rozprzestrzeniania się w sposób agresywny, a populacja dzików rozrasta w sposób niekontrolowany i odstrzał wydaje się być niezbędny - powiedział jeden z urzędników.

Wśród polskich europosłów z kolei opinie są podzielone. Europoseł Dariusz Rosati zwrócił się do Komisji z pytaniem, czy zamierza wyciągnąć konsekwencje wobec decyzji polskich władz zagrażających trwałości gatunku i ich wpływom na ekologię. Europoseł Bolesław Piecha mówi, że nie ma innej metody w walce z ASF.

- Nie ma ani szczepionki, ani żadnego możliwego leczenia. Jedynym możliwym postępowaniem asekuracyjnym jest nic innego jak tylko depopulacja, czyli pozbycie się chorych i zagrożonych zwierząt. Stado, w którym znajduje się zarażona sztuka trzeba eliminować. Nie ma po prostu innej metody. To się nazywa po prostu sanitarną asekuracją - powiedział Polskiemu Radiu Bolesław Piecha.

Europoseł podkreślił, że działania w walce z ASF są niezbędne także w kontekście handlu wieprzowiną. W podobnym tonie wypowiadają się też rozmówcy brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej w Komisji Europejskiej. Dodają, że jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju ASF, to kraje, które sprowadzają wieprzowinę z Unii, w tym przede wszystkim z Polski, mogą zacząć wprowadzać embargo na import. Jeden z urzędników w Komisji zwrócił też uwagę na konferencję ministerialną 19 grudnia ubiegłego roku, na której dyskutowano o długoterminowej strategii zarządzania populacją dzików i ASF.

- Wtedy też uznano, że odpowiedni odstrzał dzików jest sposobem na walkę z wirusem - dodał urzędnik. I podkreślił, że konieczna jest również współpraca służb weterynaryjnych, rolników, służb leśnych i łowieckich. - To właśnie dzieje się w Polsce - dodał unijny urzędnik.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty