Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Egzamin ósmoklasisty, podobnie jak egzamin gimnazjalisty w ubiegłym tygodniu, odbywa się w cieniu protestu nauczycieli. Ich strajk trwa od ośmiu dni.
Jednocześnie trwają przygotowania do zaproponowanych przez premiera rozmów okrągłego stołu. Mateusz Morawiecki powiedział, że koncepcja okrągłego stołu w sprawie sytuacji w oświacie zostanie przedstawiona w najbliższych dwóch-trzech dniach. Podane mają być szczegóły rozmów.

- Przygotowujemy dziś założenia. Przedstawimy je jeszcze przed Świętami - zapowiedział premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że okrągły stół będzie dyskusją ekspertów, pedagogów, wychowawców, ale także rodziców, środowisk nauczycielskich przede wszystkim, związkowców i pracodawców. Na pytanie dlaczego zaproponowany przez niego "okrągły stół" w sprawie oświaty miałby się odbyć dopiero po Świętach, szef rządu odpowiedział, że przyczyną są trwające w szkołach podstawowych testy.

Szef rządu wyraził także przekonanie, że "okrągły stół" będzie ogólnonarodową dyskusją w celu poprawy systemu oświaty. Przekonywał, że nieważne jest, z którą stroną kto sympatyzuje, natomiast najważniejsze jest to, że "nasza młodzież, nasze dzieci muszą być kształcone w sposób nowoczesny, kompleksowy, a nie taki żeby trzeba było korzystać z korepetycji, z licznych zajęć dodatkowych, za które rodzice płacą".

- Chcemy zamienić ten system w głębszy sposób, ale w jaki, niech to będzie przedmiotem tej debaty - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował do nauczycieli o spokojne przeprowadzenie drugiego i trzeciego dnia egzaminu ósmoklasisty. Ponowił też apel do nauczycielskich związków zawodowych, aby podpisały porozumienie, podpisane przez "Solidarność". Prosił też, aby - jak ujął - "ci najbardziej zapalczywi członkowie środowiska związkowego nie wysuwali argumentów dotyczących niedopuszczenia do matur. To naprawdę są niewłaściwe słowa". Mateusz Morawiecki dodał, że powinniśmy przede wszystkim zapewnić młodzieży to, żeby mogła przystąpić do egzaminów maturalnych w odpowiednim terminie.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiedział, że ZNP weźmie udział w "okrągłym stole" na temat edukacji. Jednocześnie oświadczył, że strajk nauczycieli nie zostanie przerwany. Sławomir Broniarz podkreślił, że rozmowy "okrągłego stołu" powinny być dobrze przygotowane. Dodał, że w trakcie tych rozmów nie da się rozwiązać wszystkich problemów oświaty. Prezes ZNP ponowił apel do rządu o niezwłoczne rozpoczęcie rozmów na tematy płacowe. Wielki Tydzień wymaga także od pana premiera wielkiej decyzji i sądzimy, że jest w stanie tę wielką decyzję podjąć - powiedział Sławomir Broniarz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty