Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Parlament Europejski jest za dofinansowaniem z unijnych funduszy transgranicznych odcinków międzynarodowej drogi Via Carpatia, która jest także priorytetem infrastrukturalnym Polski.
Europosłowie przyjęli raport o wpisaniu tej trasy do unijnego programu Łącząc Europę. Na europejskie dofinansowanie będzie mógł liczyć odcinek między Rzeszowem, Barwinkiem a Koszycami.

- Jest to niezwykła decyzja. Wielki dzień dla Via Carpatii, wielki dzień dla Polski Wschodniej i dla Podkarpacia, ponieważ jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło, że to będzie możliwe. Budowy tego projektu transportowego, tak niezwykle ważnego strategicznego z punktu widzenia nie tylko Polski, ale też całej Europy, mam nadzieję, że już nic nie zatrzyma - powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Międzynarodowa trasa Via Carpatia ma połączyć Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w środę w Łańcucie, że to kluczowy korytarz łączący północ z południem Europy. Dodał, że w Programie Budowy Dróg Krajowych do 2023 roku Polska zabezpieczyła fundusze na całość realizacji trasy na terytorium kraju.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty