Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Spotkanie było jednym z ostatnich punktów wizyty premiera w Stanach Zjednoczonych. Fot. twitter.com/PremierRP
Spotkanie było jednym z ostatnich punktów wizyty premiera w Stanach Zjednoczonych. Fot. twitter.com/PremierRP
Premier Mateusz Morawiecki bronił w Nowym Jorku reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sprawa była jednym z głównych tematów dyskusji z udziałem szefa polskiego rządu na Uniwersytecie Nowojorskim.
Spotkanie było jednym z ostatnich punktów wizyty premiera w Stanach Zjednoczonych.

Na spotkanie z premierem Morawieckim w renomowanej szkole prawa na Uniwersytecie Nowojorskim przyszło kilkaset osób, głównie przedstawiciele nowojorskiej Polonii. Rozmowa była zatytułowana “15 lat Polski w Unii Europejskiej”, ale większość pytań prowadzącego, renomowanego profesora prawa z Uniwersytetu Nowojorskiego Josepha Weilera dotyczyła reformy wymiaru sprawiedliwości.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd wprowadził reformę, by oczyścić sądownictwo z korupcji, pozostałości komunizmu i przywrócić kontrolę społeczną nad środowiskiem. Argumentował, że Bruksela sprzeciwia się zmianom, bo nie rozumie ich istoty. Według polskiego premiera, Warszawa ma w tej sprawie mocne poparcie krajów regionu. - Spośród 28 krajów Unii, około 14-15 jest po naszej stronie. To są w większości kraje Europy Środkowej. Kraje postkomunistyczne idą podobną ścieżką i rozumieją się nawzajem, podczas, gdy państwa Europy Zachodniej tego nie rozumieją - mówił Mateusz Morawiecki.

Profesor Joseph Weiler argumentował z kolei, że takich reform nie można wprowadzać, łamiąc przy tym konstytucję i zasady prawa obowiązujące w Unii. - To przykre, że te środki, które stoją w sprzeczności z powszechnym zrozumieniem rządów prawa i niezależności sędziów, będą podjęte w Polsce, a to rujnuje relacje Polski z Unią Europejską - mówił profesor Joseph Weiler.

Profesor Weiler i premier Morawiecki rozmawiali także o ustawie o IPN. Szef rządu przekonywał, że w Polsce nie ma nastrojów antysemickich, a relacje z Polski z Izraelem są bardzo dobre. Na pytanie o budzącą kontrowersję ustawę premier odpowiedział, że nie żałuje jej wprowadzenia i przypomniał, że została już ona znowelizowana, a premierzy Polski i Izraela zawarli porozumienie w tej sprawie.

W nocy czasu obowiązującego w Polsce Mateusz Morawiecki wziął też udział w nowojorskiej premierze filmu dokumentalnego “Poland: The Royal Tour”. Jest to część serii dokumentów produkowanych przez amerykańską telewizję publiczną PBS i opisujących różne kraje oczami ich przywódców. Przewodnikiem po Polsce jest właśnie Mateusz Morawiecki.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty