Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jarosław Szarek, prezes IPN. Fot. PAP / Leszek Szymański
Jarosław Szarek, prezes IPN. Fot. PAP / Leszek Szymański
Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział, że generał August Emil Fieldorf "Nil" i major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" to bohaterowie, którym Polska zawdzięcza niepodległość.
Na konferencji prasowej historyk odniósł się do zmian nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku. Radni głosami PO pierwszego miasta przemianowali ulicę poświęconą generałowi na "Jedności Robotniczej". Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy z majora Szendzielarza na Podlaską.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że generał Fieldorf "Nil" i major Szendzielarz "Łupaszko" to ludzie, którym zawdzięczamy naszą niepodległość. Dodał, że przez kilkadziesiąt lat byli oni wyklinani i skazywani na zapomnienie. - Ukazywały się setki publikacji przedstawiających ich w kłamliwym świetle. Dziś te argumenty powracają, to budzi nasz zdecydowany sprzeciw - mówił szef Instytutu Pamięci Narodowej.

Jarosław Szarek w odniesieniu do sytuacji z Żyrardowa przypomniał, że po II Wojnie Światowej prawdziwa partia socjalistyczna - PPS - złożona z przedwojennych działaczy reprezentujących między innymi polskich robotników, została przez komunistów zniszczona, wielu jej działaczy trafiło do więzień lub zostało wykluczonych z szeregów partii. - Kazimierz Pużak został zamęczony w więzieniu w Rawiczu. Więc «jedność robotnicza», ale budowana na fizycznej likwidacji najlepszych, służących niepodległej Polsce, działaczy PPS. «Jedność robotnicza», ale jedność ze Związkiem Radzieckim, z komunizmem - mówił prezes IPN.

Historyk dodał, że decyzja radnych z Białegostoku, którzy usunęli nazwę ulicy majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" jest oparta na argumentach dawno obalonych przez badania historyczne. Jarosław Szarek mówił, że ostatni dowódca Armii Krajowej, generał Leopold Okulicki, pisał w swoim ostatnim rozkazie, w jakiej rzeczywistości działali Żołnierze Wyklęci. - W rozkazie na rozwiązanie AK pisał, że zaczyna się nowa okupacja, jest tworzona Polska, wobec, cytuję «recepty rosyjskiej». Elementem tej okupacji było zwalczanie wszystkich tych, którzy w czasie II Wojny Światowej walczyli w szeregach Armii Krajowej, w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego - powiedział szef IPN.

Jarosław Szarek zaznaczył także, że usuwanie z nazw ulic bohaterów walki o polską niepodległość jest niegodne. - W 2019 roku w Polsce stoimy przed decyzją - mówił szef IPN - czy wybieramy tradycję niepodległościową, czy tę, która ją niszczyła.

Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek do radnych z Żyrardowa i Białegostoku zostaną wysłane materiały IPN edukacyjne na temat postaci, których nazwiska zostały usunięte z nazw ulic w tych miastach.

Decyzje rad miast z Białegostoku i Żyrardowa, które głosami radnych Platformy Obywatelskiej przegłosowały zmianę nazw ulic, skrytykowało Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. "Usunięcie z nazw ulic nazwisk dwóch wielkich patriotów walczących o Wolną Polskę i zamordowanych przez zbrodniczy reżim komunistyczny uważamy za działanie niegodne i uwłaczające czci, którą powinniśmy otaczać polskich bohaterów" - napisali w oświadczeniu członkowie Kolegium IPN.

W kampanię informacyjną w Żyrardowie i Białymstoku włączy się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Przygotuje ono konferencje i wystawy poświęcone postaciom pozbawionym patronatu ulic.
Relacja Tomasza Zielenkiewicza (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty