Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Komisja Europejska. Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Komisja Europejska. Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że jeszcze w styczniu możliwe są rozmowy w Polsce z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej.
Vera Jourova ma przylecieć do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Szef MSZ-tu powiedział dziennikarzom w Brukseli, że jednym z tematów spotkania ma być praworządność.

- Są takie plany, oczekiwania. Ja też jestem gotów do spotkania i minister sprawiedliwości. Te szczegóły będą ustalone, ale myślę, że jak najbardziej jesteśmy otwarci na rozmowę z komisarz Jourovą, ze wszystkimi komisarzami na tematy Unii Europejskiej, w tym także systemu praworządności i jakieś wątpliwości, jakie mogą wystąpić w Polsce - powiedział minister Czaputowicz.

Relacje na linii Warszawa-Bruksela są ostatnio napięte. Komisja Europejska zdecydowała w ubiegłym tygodniu, że zwróci się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o środki tymczasowe nakazujące zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Komisja uważa, że działalność Izby stwarza ryzyko nieodwracalnych szkód dla polskich sędziów. Polska uważa, że Komisja nie ma podstaw prawnych do wnioskowania o zawieszenie przepisów. Podkreśla, że organizacja sądownictwa leży w gestii państw członkowskich i że w wielu unijnych krajach obowiązują podobne regulacje.

Zapewnia też o gwarancjach niezależności i niezawisłości sędziów.
- Jesteśmy otwarci na rozmowę z komisarz Jourovą, ze wszystkimi komisarzami na tematy Unii Europejskiej, w tym także systemu praworządności i jakieś wątpliwości, jakie mogą wystąpić w Polsce - powiedział minister Czaputowicz.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty