Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jacek Czaputowicz. Fot. twitter.com/MSZ_RP
Jacek Czaputowicz. Fot. twitter.com/MSZ_RP
Historia o Holokauście nie może być przedmiotem politycznych przetargów - mówił w Brukseli szef polskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz uczestniczył w spotkaniu ministerialnego Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście.
Szef MSZ relacjonował później dziennikarzom, że podczas spotkania zwrócił uwagę na wypowiedzi prezydenta Rosji i próbę relatywizacji historii.

"Są te kwestie powszechnie znane w tym gronie” - powiedział minister. Dodał, że poinformował też, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału 23 stycznia w Jerozolimie w Światowym Forum Holokaustu.

- Właśnie z tego powodu, że nie będzie mógł się odnieść do słów Władimira Putina. Spotkało się to ze zrozumieniem. Najważniejsze dla nas jest, aby historia o Holokauście nie była przedmiotem debaty politycznej, przetargów. Tutaj występuje pełne zrozumienie dla działań autentycznych na rzecz analizowania historii tego okresu - powiedział minister Czaputowicz.

Do Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście należy większość unijnych krajów, z wyjątkiem Malty i Cypru, a także USA, Izrael, Argentyna, Australia, Kanada, Norwegia, Szwajcaria i Serbia.

Polska należy do organizacji od 1999 roku. Jej zadaniem jest podtrzymywanie pamięci i prowadzenie badań naukowych o Holokauście.
„Są te kwestie powszechnie znane w tym gronie” - powiedział minister. Dodał, że poinformował też, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie weźmie udziału 23 stycznia w Jerozolimie w Światowym Forum Holokaustu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty